POLITYKA

Żywe można ugotować, nie można natomiast trzymać w lodzie, bo cierpią… Obrońcy homarów zabrali głos

Homary cierpią, gdy są trzymane w lodzie, i dlatego traktowanie ich w ten sposób jest przestępstwem – orzekł włoski Sąd Najwyższy, utrzymując w mocy karę wymierzoną restauratorowi z Florencji. Sędziowie stwierdzili zarazem, że można gotować żywe skorupiaki.

W nagłośnionym przez media orzeczeniu sąd stwierdził, że nie można przechowywać żywych homarów w lodzie i ze związanymi szczypcami. Należy – jak wskazano – wybrać mniej okrutne metody trzymania ich przed wrzuceniem do wrzątku i podaniem na półmisku.

 

Orzeczeniem tym sędziowie utrzymali w mocy karę w wysokości 5 tysięcy euro, wymierzoną przez sąd niższej instancji właścicielowi restauracji z Florencji za maltretowanie zwierząt. Za takie zaś uznano trzymanie, czasem przez kilka dni, homarów w wyłożonych lodem skrzynkach. Właściciel lokalu zaskarżył wyrok, trafiając aż do Sądu Najwyższego, gdzie wniósł o jego uchylenie.

 

Sędziowie orzekli jednak, że trzymanie skorupiaków w tak niskich temperaturach nie jest "zwyczajem społecznie aprobowanym" i "na pewno powoduje ich cierpienia". Przypomnieli, że są inne metody lepszego traktowania zwierząt, na przykład umieszczanie ich w akwariach, co praktykowane jest nie tylko w drogich restauracjach, ale także w supermarketach. Wymaga tego "społeczna wrażliwość" – podkreślono.

 

"Zwyczaj gotowania skorupiaków, gdy są jeszcze żywe, nie pozwala jednak na to, by były trzymane w warunkach, które można uznać za maltretowanie" – głosi orzeczenie. Dodano w nim, że "cierpień spowodowanych w wyniku przechowywania w oczekiwaniu na ugotowanie nie można usprawiedliwić". (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Prokurator domaga się, żeby Donald Tusk stanął przed sądem!

Redakcja malydziennik

Tragedia! Nastolatka NIE ŻYJE. Dzwoniła na pomoc, ale POLICJA uznała to za ŻART!

Redakcja malydziennik

Roman Giertych przemierza odległe galaktyki: "Kaczyński urodził się 18, a więc już w okresie zajętym" – co planuje adwokat PO?

Redakcja malydziennik
Ładuję....