WYDARZENIA

Życie na Ziemi ginie w zastraszającym tempie. Tak jeszcze nigdy nie było

wymieranie

Do roku 2020 populacja dzikich zwierząt może się zmniejszyć aż o 67 procent.

Według najnowszego raportu WWF w latach 1970-2012 liczebność populacji ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się średnio o połowę. Kolejne dekady nie będą lepsze – według szacunków ekspertów do 2020 r. z Ziemi może zniknąć aż dwie trzecie populacji kręgowców.

Zdaniem naukowców to najszybciej postępujący proces wymierania w historii Ziemi.

Gatunki zwierząt świadczą ważne usługi ekosystemowe

– Bogactwo przyrody znika na naszych oczach. Dane zawarte w raporcie są alarmujące, bo gatunki zwierząt stanowią ogromną część usług ekosystemowych, od których wszyscy jesteśmy bardzo zależni. Zachodzące zmiany wpływają także na czystość powietrza, jakość wody, ilość pożywienia i tempo zmian klimatu – powiedział ekspert WWF Polska, Jakub Skrzypczyk.

Bardzo istotne jest przeciwdziałanie tej tendencji już teraz, wdrożenie gotowych rozwiązań, które pozwolą korzystać z zasobów planety w sposób zrównoważony, szczególnie w obszarze produkcji żywności, energii i przepływów finansowych.

Degradacja siedlisk, eksploatacja przyrody

Gatunki giną głównie na skutek działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje Ziemię na skalę niespotykaną w historii cywilizacji.

Wśród największych zagrożeń dla gatunków, jakie wymieniono w dokumencie, uznano utratę siedlisk – w dużej mierze z powodu rolniczej działalności człowieka, a także degradację i nadmierną eksploatację przyrody – m.in. w wyniku przełowienia ryb. Groźne są też zanieczyszczenia, rozprzestrzenienie gatunków inwazyjnych i choroby.

Antidotum: rozszerzenie sieci obszarów chronionych, zrównoważona produkcja

Oprócz zagrożeń raport WWF przedstawia rozwiązania służące poprawieniu sytuacji środowiska i zagrożonych gatunków, jak np. rozszerzanie globalnej sieci obszarów chronionych.

Kolejnym wskazywanym kierunkiem jest sprawiedliwy dostęp do żywności, wody i energii. Eksperci zwracają też uwagę na konieczność „bardziej racjonalnej konsumpcji”, a także zrównoważonej produkcji żywności. Obecnie rolnictwo zajmuje około jedną trzecią całkowitej powierzchni lądów i wymaga zużycia prawie 70 proc. zasobów słodkiej wody.

Źródło: teraz-środowisko.pl

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/to-cie-poruszy-nastolatka-daje-lekcje-najwazniejszym-politykom-na-swiecie/

Komentarze

Zobacz także

Tragiczna śmierć młodego piłkarza na boisku! [ ZOBACZ WIDEO]

Redakcja malydziennik

Oto 5 niezawodnych sposobów na pozbycie się … kompleksów ! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Wychowawca złamał nogę autystycznemu 7-latkowi! RZUCIŁ NIM o…

Redakcja malydziennik
Ładuję....