Do roku 2020 populacja dzikich zwierząt może się zmniejszyć aż o 67 procent.
Według najnowszego raportu WWF w latach 1970-2012 liczebność populacji ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się średnio o połowę. Kolejne dekady nie będą lepsze – według szacunków ekspertów do 2020 r. z Ziemi może zniknąć aż dwie trzecie populacji kręgowców.
Zdaniem naukowców to najszybciej postępujący proces wymierania w historii Ziemi.
Gatunki zwierząt świadczą ważne usługi ekosystemowe
– Bogactwo przyrody znika na naszych oczach. Dane zawarte w raporcie są alarmujące, bo gatunki zwierząt stanowią ogromną część usług ekosystemowych, od których wszyscy jesteśmy bardzo zależni. Zachodzące zmiany wpływają także na czystość powietrza, jakość wody, ilość pożywienia i tempo zmian klimatu – powiedział ekspert WWF Polska, Jakub Skrzypczyk.
Bardzo istotne jest przeciwdziałanie tej tendencji już teraz, wdrożenie gotowych rozwiązań, które pozwolą korzystać z zasobów planety w sposób zrównoważony, szczególnie w obszarze produkcji żywności, energii i przepływów finansowych.
Degradacja siedlisk, eksploatacja przyrody
Gatunki giną głównie na skutek działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje Ziemię na skalę niespotykaną w historii cywilizacji.
Wśród największych zagrożeń dla gatunków, jakie wymieniono w dokumencie, uznano utratę siedlisk – w dużej mierze z powodu rolniczej działalności człowieka, a także degradację i nadmierną eksploatację przyrody – m.in. w wyniku przełowienia ryb. Groźne są też zanieczyszczenia, rozprzestrzenienie gatunków inwazyjnych i choroby.
Antidotum: rozszerzenie sieci obszarów chronionych, zrównoważona produkcja
Oprócz zagrożeń raport WWF przedstawia rozwiązania służące poprawieniu sytuacji środowiska i zagrożonych gatunków, jak np. rozszerzanie globalnej sieci obszarów chronionych.
Kolejnym wskazywanym kierunkiem jest sprawiedliwy dostęp do żywności, wody i energii. Eksperci zwracają też uwagę na konieczność „bardziej racjonalnej konsumpcji”, a także zrównoważonej produkcji żywności. Obecnie rolnictwo zajmuje około jedną trzecią całkowitej powierzchni lądów i wymaga zużycia prawie 70 proc. zasobów słodkiej wody.
Źródło: teraz-środowisko.pl
Fot. Pixabay
ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/to-cie-poruszy-nastolatka-daje-lekcje-najwazniejszym-politykom-na-swiecie/