POLITYKA

Zwyczajny brak wychowania! Platforma Obywatelska cenzuruje konferencję prasową

PO chce cyklu debat z ministrami rządu Beaty Szydło i z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Na początek proponuje tematykę związaną z gospodarką i finansami publicznymi, gdzie rozmawiać mieliby wicepremier Mateusz Morawiecki i główny ekonomista PO Andrzej Rzońca.

Kolejne debaty miałyby dotyczyć m.in. spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i obrony narodowej. Cykl miałaby zwieńczyć wymiana argumentów między przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną, a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Politycy Platformy oczekują, że PiS odpowie na ofertę w ciągu najbliższego tygodnia.

 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Schetyna i szef klubu PO Sławomir Neumann byli wielokrotnie pytani o zarzuty PiS dotyczące braku programu Platformy. W zeszłym tygodniu rzeczniczka PiS Beata Mazurek zadała politykom PO cztery pytania: o podwyższenie wieku emerytalnego, ewentualne plany ograniczenia lub zlikwidowania programu 500 plus, likwidację CBA i IPN oraz wolę przyjęcia imigrantów. Schetyna i Neumann podtrzymali swe wcześniejsze deklaracje o woli zakończenia działalności Instytutu i Biura oraz zmian w programie 500 plus; na pytanie o wiek emerytalny nie odpowiedzieli wprost.

 

Lider PO podkreślił, że Platforma ma program, który został przyjęty jesienią zeszłego roku na konwencji w Gdańsku. "Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: jesteśmy gotowi na rozmowy o programie z PiS. Żądamy debaty z politykami PiS odnośnie programów, najważniejszych kwestii" – oświadczył Schetyna.

 

"Jesteśmy otwarci na rozmowy o wszystkich problemach, o wszystkich kwestiach, o programie PO, a także o programie rządu. Dzisiaj proponujemy, proponuję to prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, premier Beacie Szydło, żeby podjęli tę rękawicę, żeby podjęli to wyzwanie" – zaznaczył szef PO.

 

Na początek PO oferuje debatę na tematy związane z gospodarką i finansami publicznymi między głównym ekonomistą Platformy, prof. Andrzejem Rzońcą, a wicepremierem, ministrem finansów i gospodarki Mateuszem Morawieckim. "Liczę, że premier Mateusz Morawiecki, podejmie rękawice i spotka się na debacie programowej" – dodał Schetyna.

 

Kolejne dyskusje mieliby odbyć m.in. b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim; b.szef MON Tomasz Siemoniak z obecnym ministrem tego resortu Antonim Macierewiczem; b. minister sprawiedliwości Borys Budka z obecnym – Zbigniewem Ziobro, poseł Krzysztof Brejza z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem oraz szef sejmowej komisji ochrony środowiska Stanisław Gawłowski z ministrem środowiska Janem Szyszko.

 

"Ja na końcu jestem także do dyspozycji jeśli chodzi o rozmowę z prezesem Kaczyńskim" – zadeklarował Schetyna. "To jest otwarta oferta z naszej strony – o programie, o zagrożeniach dla Polski – dziś, jutro i pojutrze, o tym co wynika ze złej polityki PiS i ze złych decyzji, które są podejmowane przez nich" – podkreślił szef PO.

 

Dopytywany o podniesienie wieku emerytalnego, lider Platformy odparł, że ta kwestia miałaby być przedmiotem debaty Rzońca-Morawiecki. "Tam przedstawimy, co to znaczy dokładna definicja słowa +urealnić+. To znaczy liczby, które wynikają z obniżenia wieku emerytalnego – ile tysięcy osób odpływa z rynku pracy i co z tego wynika dla składek emerytalnych i dla wysokości emerytur. Nie można bezkarnie oszukiwać Polaków, co do wysokości ich przyszłych emerytur" – powiedział Schetyna. O potrzebie "urealnienia" wieku emerytalnego wielokrotnie w ostatnich tygodniach mówił prof. Rzońca.

 

Neumann wyraził pogląd, że rząd Beaty Szydło po obniżeniu wieku emerytalnego, które ma wejść w życie jesienią tego roku, "panicznie próbuje zatrzymać na rynku pracy tych ludzi, którym dał wcześniejszą emeryturę". "Nie jest sztuką obniżyć ludziom emeryturę, jak zrobił to PiS; sztuką jest pokazać dojście do godnego życia na emeryturze. O tym trzeba debatować" – przekonywał szef klubu PO.

 

Odnosząc się do sprawy przyjęcia imigrantów, Schetyna ocenił, że "nie ma żadnych decyzji, które wymagają natychmiastowych decyzji". "Jest pytanie, czy będziemy uczestniczyć w rozmowie na temat solidarnego działania Unii Europejskiej w tej kwestii. Jest pytanie, czy rząd PiS będzie angażował się w pomoc dla obozów uchodźczych w Libanie, Jordanii i w Turcji" – zaznaczył szef PO. "To są pytania, które ja dzisiaj zadaję premier Szydło" – dodał. Podtrzymał sformułowaną na konwencji w Gdańsku deklarację o woli likwidacji CBA i IPN.

 

Schetyna powiedział też, że PO – jeśli dojdzie do władzy – nie będzie podnosić płacy minimalnej.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Zobacz do czego publicznie przyznała się królowa Elżbieta II

Redakcja malydziennik

AKTUALIZACJA Strzelanina w centrum Londynu! [NAGRANIE]

UWAGA! Kandydaci na azylantów oszukują na masową skalę!

Redakcja malydziennik
Ładuję....