RELIGIA

Żonaci kapłani apelują: nie znoście celibatu!

Debata na temat celibatu już rozpoczęta. Kard. Walter Kasper przekonuje, że Franciszek spogląda na nią z sympatią, choć rozwiązania pozostawia lokalnym Konferencjom Episkopatu. W takiej sytuacji warto wsłuchać się w głos księży łacińskich, którzy mają żony.

Mowa oczywiście o pastorach, którzy przeszli do Kościoła katolickiego ze wspólnot protestanckich (przede wszystkim z Kościoła Episkopalnego), a Kościół udzielił im dyspensy i pozwolił zostać kapłanami i pozostać w związkach małżeńskich. I właśnie oni przekonują, że celibat jest ogromną wartością, a jego zniesienie nie przyczyni się do zwiększenia liczby powołań.

 

Jak zaznacza ks. Douglas Grandon istotą problemu z powołaniami wcale nie jest celibat. – Niezależnie od tego, czy jesteś protestantem czy katolikiem powołania biorą się z mocnego przestrzegania wezwania Chrystusa do głoszenia Ewangelii i pozyskiwania uczniów. Tam, gdzie to wezwanie jest realizowane, tam gdzie duchowni pogłębiają wiarę ludzi i pozyskują nowych uczniów, tam są powołania – podkreśla były pastor, a obecnie kapłan katolicki.

 

Ks. Grandon zaznacza, że choć sam nie żyje w celibacie to ogromnie docenia szczególny dar, jakim jest dla Kościoła bezżeństwo kapłanów i, zarówno on, jak i jego współbracia pozostający w związkach małżeńskich, nie robią nic, by zmienić szczególne miejsce kapłanów celibatariusz w Kościele. – Jezus był celibatariuszem, św. Paweł był celibatariuszem, część z dwunastu była celibatariuszami, to jest szczególny dar dla Kościoła katolickiego – podkreśla ks. Grandon.

 

Zniesienia celibatu nie chce także ks. Joshua J. Whitfield, także były duchowny protestancki. – To, czego potrzebujemy to ponowne Zesłanie Ducha Świętego. To w ten sposób rozmnożono posłanych. Dwunastu oczekiwało na Ducha Świętego i On przyszedł – podkreśla ks. Whitfield i dodaje, że kryzysów duchowych nie rozwiązuje się metodami praktycznymi. – Nie sądzę, by poprzez wprowadzenie żonatych księży rozwiązano problem liczby duchownych w Kościele – podkreśla.

Źródło: Cruxnow.com/MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Zobacz jakich ludzi szatan najbardziej nienawidzi

Zagrała w prawie 400 filmach porno, cięła się i próbowała popełnić samobójstwo. Wszystko w jej życiu zmieniło się, gdy…

Adam Gaafar

„Piekło jest wypełnione ludźmi, którzy odrzucają…” Znany kaznodzieja nie patyczkuje się z lesbijską aktywistką

Redakcja malydziennik
Ładuję....