CYWILIZACJA HISTORIA

Żołnierz AK i autor legendarnych komiksów o Tytusie kończy dziś 96 lat

Dziś urodziny obchodzi Henryk Jerzy  Chmielewski, znany szerokiemu gronu odbiorców jako „Papcio Chmiel”. Żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego i autor słynnych komiksów o Tytusie, Romku i A’ Tomku kończy 96 lat. 

Urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Do dziś jest aktywnym zawodowo grafikiem. Największą popularność przyniosła mu seria komiksów o przygodach szympansa Tytusa, który chciał zostać człowiekiem oraz dwójki jego przyjaciół harcerzy – Romka i A’ Tomka.

Czytaj także: Niemcy oferowali Węgrom wspólny atak na POLSKĘ. Premier odmówił z powodu HONORU

W wielu komiksach Henryk J.  Chmielewski „występował osobiście”. Jego serie rysunkowe propagowały takie wartości jak przywiązanie do tradycji i historii, potrzebę zdobywania wiedzy, samorozwój, szacunek do innych ludzi.

W marcu 1943 r. Chmielewski wstąpił do Armii Krajowej, w której walczył pod pseudonimem „Jupiter”.  Brał udział w Powstaniu Warszawskim w stopniu starszego strzelca.

Po wojnie pełnił służbę w Wojsku Polskim na stanowisku artylerzysty.W 1947 r. przeszedł do cywila.  Od tego czasu rozwija swoją niezwykle barwną karierę plastyczną.

Miałem zdolności rysunkowe od dziecka (…) Od 1 września 1947 roku dostałem pracę w Warszawie, w redakcji „Świata Przygód”. Wtedy zaczęła się moja kariera plastyka. (…) W 1950 roku dostałem się na Akademię i uzyskałem dyplom grafika w 1956. Równocześnie zacząłem rysować komiks pod tytułem „Tytus, Romek i A’Tomek”. 

– opowiadał „Papcio Chmiel” o swoich początkach jako rysownik w rozmowie dla Archiwum Historii Mówionej.

Fot. Henryk Chmielewski / Dawid Skoblewski [CC BY 2.5]

Komentarze

Zobacz także

PILNE! Namierzono mordercę 10-latki!

Adam Gaafar

50 twarzy Greya? Zapomnij! Oto recepta na prawdziwą miłość!

Redakcja malydziennik

SZERSZEŃ AZJATYCKI coraz bliżej! Owad o zabójczym jadzie już niedługo w POLSCE!

Adam Gaafar
Ładuję....