CYWILIZACJA

Zobacz kto najczęściej kłamie i dlaczego?

Z badań przeprowadzonych przez zespół dr Justyny Sarzyńskiej z Instytutu Psychologii PAN, dr. Marcela Falkiewicza z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Instytutu Maxa Plancka przy współpracy z prof. Edwardem Nęcką z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Informuje o tym pismo „Plos One” wynika, że najmniej, najrzadziej kłamią tzw. ekstrawertycy o niższym poziomie inteligencji oraz introwertycy. 

Uczestniczące w badaniach 150 osób wybierało strategię oszustwo lub uczciwość. Eksperyment wykazał, że różne cechy osobowości zwiększają skłonność do mówienia nieprawdy, szczególnie u osób o nastawieniu antyspołecznym, narcystycznym. Istotnym czynnikiem są rozwinięte zdolności poznawcze i umiejętność przetwarzania informacji.

– Ekstrawertycy z wysokim IQ najczęściej wybierali strategię kłamstwa. „Badanie wykazało, że sam poziom ekstrawersji ma niewielkie powiązanie ze skłonnościami do kłamania. Kluczowe jest połączenie ekstrawersji i wysokiej inteligencji” – wyjaśnia prof. Edward Nęcka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy zgadzasz się z tym badaniem?

 

skl/rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Imię dla dziewczynki? To bije rekordy popularności na całym świecie!

Redakcja malydziennik

To pewne. Obrońcy życia będą REPRESJONOWANI we Francji. Rada Konstytucyjna przyklepała drakońskie prawo

Hieny ruszyły do akcji! Ludzie potracili cały dorobek życia, a oni żerują na ich tragedii. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....