WYDARZENIA

Zobacz kto najczęściej kłamie i dlaczego?

Z badań przeprowadzonych przez zespół dr Justyny Sarzyńskiej z Instytutu Psychologii PAN, dr. Marcela Falkiewicza z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Instytutu Maxa Plancka przy współpracy z prof. Edwardem Nęcką z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Informuje o tym pismo „Plos One” wynika, że najmniej, najrzadziej kłamią tzw. ekstrawertycy o niższym poziomie inteligencji oraz introwertycy. 

Uczestniczące w badaniach 150 osób wybierało strategię oszustwo lub uczciwość. Eksperyment wykazał, że różne cechy osobowości zwiększają skłonność do mówienia nieprawdy, szczególnie u osób o nastawieniu antyspołecznym, narcystycznym. Istotnym czynnikiem są rozwinięte zdolności poznawcze i umiejętność przetwarzania informacji.

– Ekstrawertycy z wysokim IQ najczęściej wybierali strategię kłamstwa. „Badanie wykazało, że sam poziom ekstrawersji ma niewielkie powiązanie ze skłonnościami do kłamania. Kluczowe jest połączenie ekstrawersji i wysokiej inteligencji” – wyjaśnia prof. Edward Nęcka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy zgadzasz się z tym badaniem?

 

skl/rp.pl

Komentarze

Zobacz także

UWAGA Polacy! Idzie apokalipsa pogodowa! Przygotujcie się na …

Redakcja malydziennik

Zostawił dziecko w nagrzanym aucie i poszedł na zakupy. Teraz grozi mu…

Adam Gaafar

Demoniczny sukces naukowców na Ukrainie

Redakcja malydziennik
Ładuję....