POLITYKA

Zobacz jak Europa przygotowuje się na sylwestra! Wszystko przez imigrantów lubiących obmacywać …

Zabawy sylwestrowe pod specjalnym nadzorem zapowiadają władze Włoch. W Rzymie, Mediolanie i innych miastach będą wzmocnione siły policji i wojska oraz snajperzy. W miejscach zgromadzeń staną betonowe zapory; będą kontrole przy użyciu wykrywaczy metali.

„W związku z zagrożeniem terrorystycznym zachowujemy najwyższą czujność, wykorzystując wszystkie służby i środki dla zagwarantowania bezpieczeństwa” – oświadczył w piątek minister spraw wewnętrznych Marco Minniti.

 

W Wiecznym Mieście wiele masowo uczęszczanych miejsc w centrum zostanie otoczonych kordonem bezpieczeństwa. Za obszar najściślejszego nadzoru uznano teren w rejonie Koloseum oraz antycznego stadionu Circus Maximus – wyjaśniła komenda rzymskiej policji. To tam oczekuje się największych tłumów na pokazach i spektaklach w sylwestrowy wieczór.

 

Przedstawiony przez stołeczną policję plan zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom sobotnich zabaw pod gołym niebem przewiduje, że zamontowane zostaną specjalne bramki kontrolne. Na dachach czuwać będą snajperzy. Wzmocnione patrole pilnować będą placów: Weneckiego, Hiszpańskiego i Navona oraz Campo de’ Fiori.

 

Obowiązywać będzie zakaz wjazdu ciężarówek i tirów do rzymskiego centrum. Ustawione zostaną betonowe bariery, a przy wejściu na mosty, gdzie będą gromadzić się ludzie obserwujący pokazy nad Tybrem, prowadzone będą kontrole za pomocą wykrywaczy metali.

 

Na rzymskich ulicach będzie ponad tysiąc policjantów, umundurowanych i w cywilu – zapowiedział szef policji Nicolo D’Angelo.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa wprowadzono na placu przed katedrą w Mediolanie, gdzie odbędzie się sylwestrowy koncert. Stoją tam już betonowe bariery, uniemożliwiające wjazd wszelkim pojazdom. Na Piazza Duomo będą setki funkcjonariuszy – ogłoszono.

 

Mediolańscy policjanci będą prowadzić monitoring także przy użyciu 40 smartfonów wyposażonych w specjalne aplikacje i rejestratory obrazu – poinformował komendant tej formacji.

 

Wykrywacze metali będą mieli policjanci czuwający nad spokojnym przebiegiem koncertu na placu Michelangelo we Florencji.

 

Również we Francji wielka mobilizacja: Ponad 100 tys. policjantów, żandarmów i żołnierzy czuwać będzie nad bezpieczeństwem obywateli podczas nocy sylwestrowej we Francji. Prefekt policji Paryża Michel Cadot zaapelował w piątek do mieszkańców miasta, by „zachowali czujność i byli uważni”.

 

W samym Paryżu zmobilizowanych zostanie 31 grudnia 10 tys. policjantów i żandarmów oraz strażaków – powiedział na konferencji prasowej Cadot.

 

Po atakach terrorystycznych w Berlinie i Nicei przygotowaniom do tegorocznego sylwestra we Francji towarzyszą nadzwyczajne środki ostrożności.

 

Już w piątek rano na ulicach Paryża uwagę zwracały liczniejsze niż zwykle patrole wojskowe. W okolicach Pól Elizejskich widać było zabezpieczenia w postaci bloków betonowych i barier mających uniemożliwić wjazd nawet ciężkim pojazdom.

 

W sobotę dodatkowym zabezpieczeniem będą pojazdy blokujące jezdnie, a wieczorem wstrzymany zostanie ruch kołowy w promieniu około 3 km od odgrodzonej również lekkimi barierkami „najpiękniejszej ulicy świata”.

 

Według przewidywań organizatorów pokazy ogni sztucznych mają przyciągnąć na Pola Elizejskie od 400 do 600 tys. ludzi.

 

Przed wejściem na Pola Elizejskie będą oni sprawdzani i rewidowani przez prywatnych ochroniarzy wynajętych przez miasto – zapowiedział prefekt Paryża, podkreślając, że odbywać się to będzie „pod okiem policji”.

 

Na polecenie policji z ulic ściągnięto już pozostające tam od dawna zdezelowane samochody, które najczęściej bywają podpalane. Niszczenie samochodów, nie tylko starych, jest od wielu lat plagą nocy sylwestrowych we Francji.

 

W piątek minister spraw wewnętrznych Bruno Le Roux zapowiedział, że szczególnie ważnym zadaniem patroli policyjnych jest zapobieganie takim incydentom.

 

Podpalanie pojazdów w sylwestra oraz podczas wszelkich świąt uważane jest przez wielu komentatorów za „lekką formę terroryzmu”. Ich zdaniem podpalenia te są wyrazem wrogości wobec francuskiej historii, kultury i cywilizacji.

 

Szczególnie wzmocnione zostaną siły policyjne na tzw. wrażliwych przedmieściach, zamieszkanych przez potomków imigrantów z Maghrebu.

 

W wielu departamentach Francji zakazano czasowo odpalania fajerwerków i petard. Na granicy niemieckiej w Alzacji, której przekroczenia zazwyczaj się nie zauważa, policjanci od czwartku sprawdzają pojazdy wjeżdżające do Francji, w poszukiwaniu petard, których sprzedaż dozwolona jest w Niemczech.

 

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Ukraina nadal blokuje legalizację polskich upamiętnień i prace poszukiwawcze IPN

Redakcja malydziennik

Niemcy ewakuowali wieżowiec w Wuppertalu! PRÓBA ZAMACHU?

Redakcja malydziennik

Rosja na skraju bankructwa! Putin wykonuje desperacki krok… To nie wróży nic dobrego!

Redakcja malydziennik
Ładuję....