POLITYKA

Zobacz ilu Ukraińców uważa Rzeź Wołyńską za zbrodnię

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem tylko 7 procent Ukraińców uznaje Ukraińską Powstańczą Armię za formację odpowiedzialną za organizację rzezi wołyńskiej.

Według majowego sondażu przeprowadzonego przez polskich i ukraińskich socjologów (PAN i Grupa Rating) na Ukrainie, dla większości główne działania Ukraińskiej Powstańczej Armii koncentrują się wokół walki z władzą radziecką.

 

Dla przytłaczającej większości Ukraińców (83 proc.) historia jest kwestią ważną. Jednak, jak zwracają uwagę eksperci, mieszkańcy Ukrainy tę historię dopiero poznają.

 

Współprzewodniczący Polsko – Ukraińskiego Forum Partnerstwa Witalij Portnikow powiedział Polskiemu Radiu, że polityka historyczna Ukrainy znajduje się w okresie przejściowym. Odchodzi się od radzieckiej wizji historii, a osoby walczące o niepodległość Ukrainy, przeciwko jakiejkolwiek okupacji, są uznawane za bohaterów narodowych.

 

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Łukasz Jasina podkreśla, że mimo deklarowanego zainteresowania historią, temat rzezi wołyńskiej jest uważany za istotny tylko przez małą grupę ukraińskich intelektualistów, która nie jest szeroko znana w swoim kraju.

 

Na Ukrainie rzeź wołyńską przedstawia się jako wojnę bądź konflikt polsko – ukraiński. Popełnione przez ukraińskich nacjonalistów zbrodnie i polskie akcje odwetowe są równoważone, a te pierwsze uzasadniane polityką narodowościową II Rzeczpospolitej.

 

 
Źródło: IAR

Komentarze

Zobacz także

Minister Rafalska na "TAK". Też mamy nadzieję, że genderowy dokument przestanie w Polsce obowiązywać!

Redakcja malydziennik

Liberum Veto wróciło do Polski

Redakcja malydziennik

Ziemkiewicz komentuje zachowanie posła Nitrasa: Gdyby ktoś grzebał w moich prywatnych rzeczach, dostałby w mordę!

Redakcja malydziennik
Ładuję....