WYDARZENIA

ZOBACZ co ci grozi podczas grilla! TEGO NIKT NIE WIEDZIAŁ!

Skóra jest ważniejszym szlakiem wychwytu rakotwórczych związków powstających podczas grillowania niż oddychanie i płuca. Autorzy artykułu z pisma Environmental Science & Technology zauważyli też, że ubranie nie chroni tak dobrze, jak mogłoby się wydawać – czytamy w serwisie kopalniawiedzy.pl.

Każdy z nas lubi grillować, ale każdy z nas w ogóle nie ma pojęcia co się dzieje z naszym ciałem podczas tego miłego biesiadowania.

Podczas grillowania powstaje sporo wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które mogą powodować choroby dróg oddechowych i mutacje.

Naukowcy postanowili precyzyjnie wyliczyć skórny wychwyt WWA. Biorących udział w 2,5-godzinnym grillu ochotników podzielono na grupy, które różniły się pod względem ekspozycji na pokarm i dym. Gdy zbadano próbki krwi, tak jak się spodziewano, okazało się, że za największą część ekspozycji na WWA odpowiadała konsumpcja grillowanych pokarmów. Na drugim miejscu znalazła się jednak skóra, a nie oddychanie.

Co istotne, ubranie ogranicza ten proces tylko na krótką metę, nim samo przesyci się dymem z grilla. Później znaczące ilości WWA są pobierane właśnie ze spodni czy koszulki. Po powrocie z grilla warto więc od razu wrzucić garderobę do pralki.

kop/kopalniawiedzy.pl

Komentarze

Zobacz także

Francuzi walczą z plagą anoreksji wśród kobiet! Nawet 315 000 zł kary zapłaci firma, która…

Redakcja malydziennik

UWAGA! Eksperci udowodnili, że antybiotyk nie działa przeciwgorączkowo, a więc…

Redakcja malydziennik

Ponad 70 lat myślał, że jako jedyny ocalał z Holocaustu. Tymczasem… Będziecie płakać razem z Elijahu

Redakcja malydziennik
Ładuję....