Pomysł utworzenia amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce powstał w czasie spotkania prezydenta Dudy i prezydenta Trampa w czasie spotkania we wrześniu 2018 roku. Od tego czasu trwają rozmowy dotyczące możliwości realizacji tego przedsięwzięcia.

Nieoczekiwanie z propozycją lokalizacji bazy amerykańskiej wyszli mieszkańcy ….Kielc. Kielczanin Sebastian Michalski zaproponował rozwiązania, które pomogą w rozwoju Kielc i okolic. Natomiast Kamil Jaros i Daniel Sobota z biura architektonicznego Jarbud opracowali wizualizacje  koncepcji.

Według pomysłodawców Kielce są przygotowane do realizacji takiego planu. Stosowne dokumenty wystarczy przekazać Ministerstwu Obrony. Obice mają doskonałą lokalizację – nie są przy granicy i mają dobry dojazd S7 do Warszawy, a w trakcie budowy jest droga do Krakowa. Baza wojskowa doskonale współgrałaby z Targami Zbrojeniowymi. To dla miasta korzystne rozwiązanie pozwalające pozbyć się problemu i kosztów – przekonuje Michalski, podkreślając, że przyszły rok, czyli 20. rocznica wejścia Polski do NATO, to idealna okazja, by przekonać Amerykanów do tej koncepcji

Należy jednak pamiętać, że byłemu prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu nie udało się przez kilkanaście lat doprowadzić do budowy cywilnego portu lotniczego w tej właśnie lokalizacji. Fatalnie przeprowadzony raport oddziaływania na środowisko został zaskarżony przez niezależnych przyrodników oraz odrzucony przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wcześniej, kiedy nie udało się zbudować regionalnego portu lotniczego, Kielczanie chcieli zbudować międzynarodowy port lotniczy cargo oraz centralny port lotniczy. Wszystkie te pomysły były wynikiem megalomanii i nie uwzględniały realiów.

Obszar planowany jako lotnisko jest bowiem ponadprzeciętnie cenny przyrodniczo i prawo polskie oraz międzynarodowe nie pozwala na zniszczenie go.

Warto też pamiętać, że obecnie wieś Obice to odcięta od świata osada pozbawiona infrastruktury drogowej i kolejowej.

Pomysł Kielczan jest kuriozalny i wręcz śmieszny oraz nie rokuje nadziei na realizację.

Źródło: Echo Dnia, Miesięcznik Dzikie Życie

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/to-juz-zmasowany-atak-na-pis-kielce-wykiwaly-kurskiego-i-nie-beda-organizowaly-koncertu-szczegoly/

Komentarze