POLITYKA

Znamy założenia programu ,,Za życiem”. Zobacz, na co mogą liczyć chore dzieci

Nielimitowana rehabilitacja poza kolejką i kompleksowa opieka lekarska. Takie świadczenia rząd zagwarantuje w ramach programu ,,Za życiem”.

To pomoc dla dzieci i rodziców, którzy zdecydują się wychować chore dziecko. Do szczegółów projektu zarządzenia przedstawionego przez NFZ dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Nowy rodzaj opieki otrzymają kobiety z powikłaną ciążą oraz urodzone już dzieci z poważnymi wrodzonymi wadami, a także wcześniaki. Na to wsparcie rocznie będzie przeznaczonych 100 mln złotych. Opieką objęte będą dzieci do trzeciego roku życia, u których zdiagnozuje się ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.

 

Po wykryciu wady u dziecka, kobiety będą kierowane do szpitali, gdzie, jeżeli będzie to możliwie, nienarodzone dziecko będzie poddawane operacji finansowanej przez NFZ. W przypadku niemożności przeprowadzenia operacji, matką i dzieckiem zajmie się neonatolog i inni specjaliści. Rodzice chorych dzieci otrzymają też wsparcie m.in. psychologa.

 

NFZ przedstawiło projekt zarządzenia w związku z przyjętą w listopadzie ustawą ,,Za życiem”. Zakłada ona m.in. wypłatę 4 tys. zł pomocy dla rodziców, którzy zdecydują się urodzić chore dziecko oraz pomoc asystenta rodziny.

Źródło: Radio Maryja; "Dziennik Gazeta Prawna"

Komentarze

Zobacz także

Sytuacja w Iraku jest bezpieczniej, ale nie wszędzie: "Sytuacja w Mosulu jest wręcz tragiczna"

Cwany jak Włoch. Naprawdę nieźle kombinują, żeby nie pracować, a pobierać pensję

Redakcja malydziennik

Szczyt w Davos. Prezydent Duda zachwycony neofaszystowskim przywódcą!

Redakcja malydziennik
Ładuję....