ARCHIWUM

Znamy nowego prezydenta Austrii. Chyba, że wybory znowu powtórzą!

Sondaże exit poll wskazują na zwycięstwo niezależnego kandydata Alexandra Van der Bellena w niedzielnej powtórce drugiej tury wuborów prezydenckich w Austrii nad kandydatem prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbertem Hoferem.

Sondaże dla agencji prasowej APA i telewizji ORF dają Van der Bellenowi 53,3 – 53,6 proc. głosów, a Hoferowi odpowiednio 46,7 – 46,4 proc.

 

Kandydat FPOe przyznał się już do porażki. "Jest mi niezmiernie smutno, że się nie udało. Chętnie troszczyłbym się o naszą Austrię" – napisał na Facebooku i pogratulował Van der Bellenowi.

 

Pierwszą turę wyborów 24 kwietnia wygrał Hofer z wynikiem 35,05 proc. Van der Bellen zdobył 21,34 proc. głosów. W przeprowadzonej 22 maja drugiej turze popierany przez austriacką lewicę Van der Bellen pokonał Hofera różnicą zaledwie niecałych 31 tys. głosów. Jednak zanim został oficjalnie zaprzysiężony, Trybunał Konstytucyjny nakazał 1 lipca powtórzenie drugiej tury we wszystkich okręgach wyborczych z powodu naruszenia przepisów chroniących przed manipulacjami wyborczymi oraz przedwczesnego podawania częściowych wyników głosowania. Trybunał uznał w ten sposób zasadność części zarzutów, jakie zawierał złożony przez FPOe wniosek o unieważnienie drugiej tury.

 

Powtórne głosowanie miało się pierwotnie odbyć 2 października, ale na początku września okazało się, że wśród kart odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców były i takie, które po ich wypełnieniu i zaklejeniu zaczynały się rozpadać. W tej sytuacji parlament postanowił opóźnić wybory, przesuwając je na 4 grudnia.

 

Powtórka drugiej tury austriackich wyborów prezydenckich jest w Europie obserwowana w napięciu – wielu polityków europejskich nie kryło zaniepokojenia możliwością wygranej Hofera, który w referendum w 1994 r. głosował przeciwko wejściu Austrii do Unii Europejskiej i postuluje zaostrzenie austriackiej polityki imigracyjnej – choć już obecna jej wersja budzi poważne niezadowolenie sąsiednich Niemiec i Włoch.

 

Wiodącym tematem przedwyborczych publicznych dyskusji obu kandydatów była przyszłość integracji europejskiej. W telewizyjnej debacie 17 listopada Van der Bellen zarzucił swemu rywalowi ustawiczne nawiązywanie do kwestii ewentualnego Oexitu (od niemieckiej nazwy Austrii – Oesterreich). W odpowiedzi Hofer zadeklarował, że nawet wyjście Francji z UE – czego on sam się nie spodziewa – nie byłoby dla Austrii żadną okazją do rezygnacji z członkostwa. Nie wykluczył jednak konieczności takiego rozwiązania w razie przyjęcia do UE Turcji lub dalszego osłabiania pozycji państw narodowych.

 

Obaj dyskutanci byli natomiast zgodni, że Austria nie może uczestniczyć w ewentualnych siłach zbrojnych UE, gdyż neutralność zabrania jej podporządkowywania się obcemu dowództwu wojskowemu. Hofer opowiedział się ponownie za natychmiastowym uchyleniem unijnych sankcji wobec Rosji, które według niego szkodzą austriackiej gospodarce. Van der Bellen za najrozsądniejszą uznał tutaj politykę małych kroków z założeniem, że Rosja dokona najpierw korektur swego postępowania w sprawie Ukrainy.

 

Agencja APA pisze, że wstępne, nieoficjalne rezultaty wyborów są oczekiwane w niedzielę ok. godz. 19.30. Głosy oddane pocztą mają być liczone w poniedziałek.

 

(PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Krystyna Pawłowicz w Nowym Jorku spotkała Trumpa?

Redakcja malydziennik

Jaki prosto z mostu: Jeśli atakowany jest funkcjonariusz publiczny, państwo powinno …

Redakcja malydziennik

LEWACTWO SIĘ WŚCIEKA: świetny sposób promocji rodziny! Miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży, niższe podatki dla małżeństw

Redakcja malydziennik
Ładuję....