RELIGIA

Znaki nadchodzącej Apokalipsy! „Czuwajcie, bo nie wiecie…”

Święto Ofiarowania Pańskiego i związany z nim Dzień Życia Konsekrowanego – to mocne przypomnienie, że mamy czuwać i oczekiwać powtórnego przyjścia Pana. Nieprzypadkowo za wzór ewangeliczny stawiani są dziś starzec Symeon i prorokini Anna.

Tych dwoje swoje życie poświęciło oczekiwaniu. Jedno i drugie pośród postów i modlitwy oczekiwało na przyjście Mesjasza. I nie zawiedli się, bo gdy Pan przyszedł byli tam, gdzie być powinni. Na stanowisku, w oczekiwaniu, modlący się. Jak Panny mądre z przypowieści Jezusa, które miały ze sobą zapas oliwy.

 

Zakonnicy i siostry zakonne, a szerzej osoby konsekrowane, idą za tym przykładem i także czuwają, oczekując na powtórne przyjście Pana Jezusa. Ich życie skoncentrowane jest (powinno być) na poście i modlitwie, na służbie Jezusowi w drugim człowieku, na odkrywaniu małych Apokalips w oczekiwaniu na wielką. I nie sposób go zrozumieć, jeśli nie przyjmuje się perspektywy wieczności i właśnie Powtórnego Przyjścia Pana. 

 

Życie rodzinne, sakrament małżeństwa, jest możliwy i sensowny, także z czysto ludzkiej perspektywy. Małżeństwo po prostu ma sens, rodzicielstwo jest wpisane w naszą naturę (nawet jeśli współczesna kultura próbuje to wpisanie wyrwać z naszych serc), ale celibat, życie we wspólnocie zakonnej, o pustelniczym zaangażowaniu nie wspominając ma sens jedynie ze względu na Boga, i to takiego, który nie tylko jest blisko, ale też przyjdzie powtórnie. Życie poświęcone czuwaniu ma sens, tylko jeśli wiemy, że w istocie nasz pobyt tu na ziemi jest tylko drogą ku pełni życia, a historia zrealizowana zostanie w Apokalipsie. 

 

Zakonnicy i zakonnice, siostry, bracia, kapłani zakonni są więc żywymi znakami tego, że jest na co, a dokładniej na Kogo czekać. Warto Boga za to ich świadectwo uwielbiać, a im podziękować.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Mocne słowa Papieża: wielu ochrzczonych „żyje tak, jakby Chrystus nie istniał”!

AKTUALIZACJA: sprawdź, czy możesz dziś jeść mięso – część diecezji dało dyspensę. Ale są pewne warunki

Redakcja malydziennik

Kolejny krok w znoszeniu celibatu! Do akcji wkracza…

Redakcja malydziennik
Ładuję....