ARCHIWUM

Zmarł David Rockefeller – człowiek, który miał wpływ na cały świat!

David Rockefeller był amerykańskim miliarderem oraz głową słynnej rodziny przemysłowców i finansistów. Zmarł dziś w swoim domu w Pocantico Hills w stanie Nowy Jork. Rockefeller przeżył ponad 101 lat.

Przyczyną śmierci miliardera była niewydolność serca. Informację o jego śmierci potwierdził rzecznik prasowy rodziny Rockefellerów. 

David Rockefeller (ur. 12 czerwca 1915 zm. 20 marca 2017 [1]) – amerykański przemysłowiecfilantrop zwany „królem nafty”, kontrolując Chevron i ExxonMobil (wcześniej pod nazwą Standard Oil). Jego majątek ocenia się na 2,9 mld dolarów[2], ale ze względu na strukturę aktywów kontrolowanych przez majątek zarządzany przez fundusze Rockefeller Brothers Fund i Fundację Rockefellera prawdziwa wartość jest nieznana[3]. Jeden z pomysłodawców utworzenia kompleksu World Trade Center w Nowym Jorku.

 

Był synem Johna D. Rockefellera młodszego i wnukiem Johna D. Rockefellera – wielkich potentatów przemysłu paliwowego. Urodził się w Nowym Jorku, przy 10 West 54th Street; w willi swojego ojca, który zgromadził w niej duże ilości zabytków historycznych. W dzieciństwie spędzał wiele czasu w ogromnej rodzinnej posiadłości Pocantico. W 1936 r. ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda, a 4 lata później uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Chicagowskiego za pracę doktorską pt. Unused Resources and Economic Waste. W latach 1949–1985 był dyrektorem Council on Foreign Relations (CFR), która w 1921 r. wyodrębniła się z brytyjskiego Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jednak przed tym brał udział w obradach tej organizacji w latach 1946/1947 jako sekretarz Grupy Studyjnej CFR w sprawie odbudowy Europy Zachodniej. Skutkiem tego był znany z historii Plan Marshalla. W 1946 r. wszedł w skład personelu Chase National Bank, który w 1955 r. przekształcił się w Chase Manhattan Bank. W latach 1969–1981 był prezesem i dyrektorem wykonawczym (do 1980 r.) tego banku, który obecnie nosi nazwę JPMorgan Chase & Co. W 1981 r. został członkiem Międzynarodowego Komitetu Doradczego banku. Wraz ze Zbigniewem Brzezińskim założył w 1973 r. Komisję Trójstronną. David Rockefeller był honorowym prezesem CFR. Zmarł 20 marca 2017 roku. Został znaleziony w swoim domu. Miał 101 lat.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

Wojska NATO opanują Wrocław i Warszawę. Będzie się działo!

Redakcja malydziennik

Wreszcie polskie państwo nie jest zwijane jak za dawnych lat!

Redakcja malydziennik

27:1? Szach-mat lewacy: wy wygrywamy 2:190! "To jest poparcie, jakiego nie uzyskało żadne inne z państw, które do Rady startowało"

Redakcja malydziennik
Ładuję....