CYWILIZACJA

Żłobek, niania, mama? Norwescy badacze wiedzą, co jest najlepsze dla dziecka

Małe dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają w żłobkach, cierpią z powodu stresu, co może mieć negatywne skutki w dorosły życiu.

Norwescy naukowcy przebadali 112 dzieci w wieku od roku do półtora. Skontrolowali poziom hormonu stresu w ich ślinie. Dowiedli, że poziom stresu u dzieci w żłobkach jest o jedna trzecią wyższy niż tych, które pozostają w domu z mamą, babcią czy nianią. Dzieci w domu są znacznie bardziej zrelaksowane w ciągu dnia, niż te, które ponad osiem godzin dziennie przebywają poza domem. Powód? Tęsknią za rodzicami i nie zawsze potrafią sobie poradzić z sytuacjami konfliktowymi.

 

Zdaniem badaczy, długotrwały stres w tak młodym wieku może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgów małych dzieci. Koordynująca badania prof. Mary Britt Drugli tłumaczy, że żłobkowe dzieci są jeszcze bardzo mało kompetentne pod względem społecznym, nie mają dobrze rozwiniętych umiejętności językowych, co powoduje ogromny stres, szczególnie w sytuacji, w której tak małe dziecko przebywa z dużej grupie innych dzieci z dala od rodziców.

 

Poziom krotyzolu w ślinie dzieci badacze sprawdzali dwa razy – rano i po południu. Zauważyli, że u tych dzieci poziom stresu podnosił się, kiedy przebywały one w żłobku, spadał dopiero po powrocie do znajomego środowiska, czyli domu. Poziom stresu najwyższy był u tych dzieci, które w żłobku przebywały ponad 8 godzin dziennie.

 

 

Pocieszeniem może być jednak fakt, że te godziny rozłąki rodzice mogą dziecku zrekompensować swoją obecnością i wspólnym spędzaniem czasu z dziećmi popołudniami i w weekendy: „To jest czas na to, by wspólnie usiąść do posiłku, by wziąć dziecko na kolana i poczytać mu książkę” – przekonują badacze.

 

Źródło: dailymail.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Medyczna marihuana nie istnieje, ale resort zdrowia ma pewną propozycję

Redakcja malydziennik

Ojcowie, do zabawy! Nikt tak nie pobawi się z dzieckiem jak jego TATA

Redakcja malydziennik

ZOBACZ dlaczego należy wypić wodę na pusty żołądek zaraz po przebudzeniu

Redakcja malydziennik
Ładuję....