Ziobro pozwie profesorów prawa z UJ. Wszystko dlatego, że…

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek złoży pozew przeciwko pracownikom naukowym UJ. Deklaracja ministra sprawiedliwości doczekała się odpowiedzi Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. 

Decyzja Zbigniewa Ziobry jest związana z krytyczną ekspertyzą wydaną przez profesorów i doktorów prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Negatywna opinia dotyczyła nowelizacji Kodeksu karnego. Naukowcom nie spodobały się m.in. zmiany dotyczące zaostrzenia kar za pedofilię oraz korupcję w sektorze publicznym.

Czytaj także: TEGO nie wiedziałeś! We wrześniu 1939 r. Polacy użyli… broni chemicznej

Krakowski Instytut Prawa Karnego odniósł się do zapowiedzi ministra na swoim profilu na Facebooku. Karniści napisali:

Ze zdumieniem odebraliśmy komunikat zamieszczony na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: „Ministerstwo Sprawiedliwości pozywa profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego za kłamstwo”.

Z niedowierzaniem przyjmujemy, iż opinie naukowe sformułowane w ekspertyzie do procedowanych w Parlamencie zmian w prawie karnym mają stać się podstawą pozwu wniesionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Bezprecedensowe działania ministerstwa, podjęte jeszcze przed podpisaniem opiniowanej ustawy przez prezydenta RP, godzą w wolność prowadzenia badań naukowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpiera zarzuty naukowców z UJ. Zdaniem polityków karniści wprowadzają Polaków w błąd.

Komentarze