ARCHIWUM

Zero tolerancji dla pedofilii. Polski Kościół nie będzie chronił tych, którzy wykorzystują dzieci

Na rozpoczętym w Zakopanem zebraniu plenarnym episkopatu biskupi przyjmą zmiany w wytycznych, dotyczących postępowania w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

 

Rzecznik KEP,  ks. Paweł Rytel-Andrianik, poinformował, że jednym z punktów obrad KEP będzie projekt nowelizacji „Wytycznych, dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”.

 

Kościół jest zdeterminowany, żeby zrobić wszystko, by chronić nieletnich. Zero tolerancji dla pedofilii – księża biskupi niejednokrotnie to podkreślali. Dlatego są podejmowane wszystkie możliwe działania, aby nie dochodziło do nadużyć w tym względzie, tym bardziej, że jest to i grzech i przestępstwo. Według Okólnika Stolicy Apostolskiej z 2011 r. powinna być współpraca między państwem a Kościołem w kwestii ochrony nieletnich, czyli spójność pomiędzy prawem państwowym i prawem kościelnym” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

 

Przypomniał, że w lipcu wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadza obowiązek prawny informowania o przypadkach obcowania płciowego z osobą poniżej 15 roku życia, doprowadzenia do innej czynności seksualnej, pokazywania jej pornografii.  W związku z tym biskupi będą dyskutowali nad zmianą zakładającą, że osoby posiadające wiarygodną wiedzę na temat przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu, powinny obligatoryjnie przekazać informację odpowiednim organom ścigania.

Źródło: episkopat.pl

Komentarze

Zobacz także

Biskupi ze Śląska przygotowali wiele zmian dla swoich wiernych. Zobacz jakie!

Redakcja malydziennik

Zniesienie celibatu lekiem na kryzys w Kościele? NIc bardziej błędnego

Redakcja malydziennik

Muzułmanie się nawrócą? Zaczęli doceniać papieża Franciszka!

Redakcja malydziennik
Ładuję....