ARCHIWUM

Żenujące słowa Tuska. Porównanie protestu KOD-omitów do Grudniów polskiej historii

Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju o respekt wobec ludzi, zasad i wartości – powiedział w sobotę szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dziękował tym, którzy "gotowi są trwać przy europejskich standardach demokracji".

Tusk wziął udział w sobotę w ceremonii zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Jak mówił, przygotował sobie z tej okazji wystąpienie na temat kultury. „Nie po raz pierwszy historia płata mi figla i muszę zmienić wystąpienie z oczywistych względów” – stwierdził b. premier.

 

"Kto dziś podważa europejski model demokracji, gwałcąc konstytucję i dobre obyczaje, naraża nas wszystkich na strategiczne ryzyka. Odrzucając ducha wolności i wspólnoty pisze kolejny akt dramatu polskiego osamotnienia. My tę sztukę znamy z historii aż za dobrze" – powiedział Tusk.

 

"Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy mając też w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju o respekt wobec ludzi, wobec zasad i wartości konstytucyjnych, ustalonych procedur i dobrych obyczajów" – zaznaczył.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że fenomen Europy to unikatowy model wolnościowej demokracji. „W tej demokracji obywatele, prawa i dobre obyczaje wyznaczają granice władzy, a nie na odwrót. Jak wiemy z własnego doświadczenia demokracja bez poszanowania dla kultury, zwyczajów i konwencji wyrodnieje szybko w swoje przeciwieństwo” – mówił.

 

Dodał, że demokracja, w której ludzie pozbawieni się dostępu do informacji lub narzuca im się jeden model życia „staje się równie nieznośna jak dyktatura”.

 

Podkreślił również, że dziś wolność i demokratyczna tradycja europejska jest podważana. „Czasem wręcz atakowana z różnych powodów (…) dlatego wymaga właśnie w tej krytycznej chwili naszej szczególnej ochrony” – mówił.

 

Apelował, aby mieć świadomość, że pytanie o to czy europejski model wolność przetrwa nie jest pytanie retorycznym. „To jest pytanie o naszą przyszłość i nasze bezpieczeństwo” – podkreślił.

 

Tusk powiedział, że jako szef Rady Europejskiej czuje się szczególnie zobowiązany, aby wspierać Polskę w Europie, ale też Europę w Polsce. „Jestem głęboko przekonany, że dziś rozmowa o europejskiej kulturze i naszym, polskim w niej zakorzenieniem ma szczególny sens, bo tak naprawdę jest to rozmowa o naszym zbiorowym być albo nie być we współczesnym świecie” – mówił.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej dziękował tym wszystkim, którzy gotowi są trwać przy europejskich standardach demokracji w Polsce. "Jesteście dziś najlepszymi strażnikami polskiej reputacji w Europie i na świecie" – mówił Tusk.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Ekspert potwierdza: wizyta Trumpa przeniesie nasz sojusz na wyższy poziom!

Redakcja malydziennik

Coraz mocniej idzie ku wojnie. „Rosja musi być niezadowolona z…"

Redakcja malydziennik

Papież mocno staje w obronie Charliego!

Redakcja malydziennik
Ładuję....