CYWILIZACJA

Ze ścian zdjęli krzyże, a powiesili… Dramatyczna sytuacja chrześcijan w Chinach

Chrześcijanie w ubogim chińskim powiecie byli nakłaniani przez urzędników przyznających zapomogi, by zdjęli ze ścian swoich domów krzyże i wizerunki Jezusa oraz zastąpili je portretami prezydenta Xi Jinpinga – podaje „South China Morning Post”.

Powiat Yugan w prowincji Jiangxi na południowym wschodzie kraju słynie z biedy, cale także z dużej społeczności chrześcijańskiej. 11 proc. z miliona jego mieszkańców żyje poniżej oficjalnej granicy ubóstwa, a 10 proc. wyznaje chrześcijaństwo – wynika z oficjalnych danych.

 

Kampania redukcji ubóstwa, prowadzona w tym powiecie przez lokalne kadry Komunistycznej Partii Chin, ma na celu również „przekształcenie wyznawców religii w wyznawców partii”, jak określono to na lokalnym kanale społecznościowym.

 

Mieszkańcy powiatu „dobrowolnie” pozbyli się ponad 600 symboli religijnych. Zastąpili je 453 portretami prezydenta. Dziennikarze „South China Morning Post” skontaktowali się z mieszkańcami i urzędnikami z tego powiatu.

 

– Wiele biednych gospodarstw domowych popadło w ubóstwo z powodu choroby w rodzinie. Niektórzy odwołują się do wiary w Jezusa, by uleczyć swoje choroby. (…) Ale my próbowaliśmy im powiedzieć, że zachorowanie to sprawa fizyczna, a ludzie, którzy rzeczywiście mogą im pomóc, to partia komunistyczna i sekretarz generalny Xi Jinping – powiedział przewodniczący lokalnego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w miasteczku Huangjinbu Qi Yan, odpowiedzialny za kampanię walki z ubóstwem w tym mieście.

 

– Wielu mieszkańców wsi to ignoranci. Myślą, że Bóg jest ich zbawicielem. (…) Po działaniach naszych kadr zrozumieją swój błąd i pomyślą: nie powinniśmy dłużej polegać na Jezusie, lecz na partii, licząc na pomoc – powiedział Qi. Dodał, że władze miasta rozdały mieszkańcom ponad tysiąc portretów Xi, które następnie zawisły na ścianach ich domów.

 

Qi zdementował informacje, jakoby zapomogi były uzależnione od wykonywania poleceń dotyczących symboli religijnych. – Poprosiliśmy ich tylko, aby usunęli obrazy z centralnego miejsca w domach. Mogą wieszać je w innych pokojach. Wymagamy tylko, aby nie zapominali o dobroci partii  – dodał. 

 

Źródło: „South China Morning Post”

Komentarze

Zobacz także

Nagrał policjanta telefonem. Grozi mu wyrok

Redakcja malydziennik

Ludzie zwierzętom nierówni. Według Gazety Wyborczej…

Redakcja malydziennik

SZOK! W Australii można poddać się eutanazji. Piekło się otwarło!

Redakcja malydziennik
Ładuję....