WYDARZENIA

Zaświadczenia od ateistów i prawosławnych? Chrześcijaństwo nie jest mieszczańską moralnością

Afera, jaka wybuchła wokół posłanki Beaty Mateusiak-Pieluchy, może śmieszyć. Wynika ona w dużym stopniu z tego, że ludzie nie czytają ze zrozumieniem, a pani poseł wyraźnie nie przeczytała tekstu. Ale… to nie wyczerpuje tematu.

Polityk PiS napisała, że przyjezdni ateiści, prawosławni i muzułmanie powinni podpisywać specjalne zobowiązania do przestrzegania wartości uznanych w Polsce za ważne. Niespełnianie wymogów miałoby być "jednoznacznym powodem do deportacji". I rozpętała się afera, łącznie z sugestiami, że chodzi także o obywateli Polski. Tak jednak nie było.

Niezależnie jednak od zawartości tekstu nie ulega wątpliwości, że szczególnie mądry, to on nie był. I to nie z powodu braku politycznej poprawności, ale z braku zrozumienia katolicyzmu, a także źródeł wielkości Rzeczypospolitej, która tkwiła w otwartości na różne wyznania i religie. Polskę tworzyły różne nacje, i tak powinno pozostać.

 

Żadnych zaświadczeń od prawosławnych, muzułmanów czy ateistów nie chcę. Dlaczego? Po pierwsze znam wielu i wielu z nich to fantastyczni ludzie, a po drugie katolicyzm nie gwarantuje wierności Konstytucji, ani nawet moralności. Irytujące jest to nieustanne utożsamianie katolicyzmu z moralnością. Wiara to coś o wiele więcej, i czasem prowadzi do działań dalekich od mieszczańskiej moralności.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Znaki czasu w Nowej Zelandii. Trzęsienie ziemi, zagrożenie tsunami

Redakcja malydziennik

Święty Mikołaj to homoseksualista, ”w związku małżeńskim" z innym mężczyzną! Takie bajki opowiada CNN

Redakcja malydziennik

To naprawdę wstrząsające zdjęcie małej dziewczynki tuż przed śmiercią! Ludzie z całego świata są poruszeni!

Ładuję....