RELIGIA

Zamiast debaty agresja. Najbliższy współpracownik papieża atakuje czterech kardynałów!

Dyskusja, jaką mogły rozpocząć „Dubia” zgłoszone przez czterech kardynałów, chyba się jednak nie zacznie. Papież milczy, a jego najbliżsi współpracownicy, atakują – często ad personam – autorów fundamentalnego tekstu.

Najlepszym tego przykładem jest ojciec Antonio Spadaro SJ, uważany za jednego z najbliższych współpracowników Ojca Świętego, który w serii tweetów niezwykle ostro skrytykował czterech kardynałów, nie odnosząc się jednak do treści ich wątpliwości.

 

Papież już wyjaśnił. Ci, który nie podoba się to, co usłyszeli udają, że tego nie słyszeli” – napisał jezuita, załączając list do biskupów argentyńskich. Tyle, że to nie jest „wyjaśnienie”, bowiem – tak się składa – że odnosi się to, co najwyżej do pierwszego pytania. Cztery pozostałe, o wiele bardziej fundamentalne, bo dotyczące źródeł i fundamentów teologii moralnej i moralności w ogóle, pozostały bez odpowiedzi. I tak się składa, że trudno uwierzyć, że o. Spadaro tego nie dostrzega.

 

Nie jest odpowiedzią na wątpliwości kolejny tweet, w którym jezuita oznajmił: „Amoris leatitia jest aktem Magisterium (kard. Schönborn), więc nie zadawajcie pytań tak długi, aż otrzymacie odpowiedź jaką chcecie” – napisał. I znowu, jak poprzednio, nie ma ani słowa w „Amoris laetitia”, na temat rozumienia absolutnych norm moralnych czy ich charakteru. Tego rodzaju odpowiedź jest tylko próbą zatrzymania dyskusji, a nie realną polemiką czy dyskusją. Wygląda to tak, jakby Spadaro nie miał argumentów i chował się za pohukiwaniami.

 

I niestety o. Spadaro nie jest wyjątkiem. Na konkretne, teologiczne pytania odpowiedzią są rozważania na temat rzekomego faryzeizmu kardynałów, ich braku zrozumienia nowego duszpasterstwa czy niechęci do przyjęcia zmian. W ten sposób nie da się jednak zakrzyczeć pytań, które zadaje sobie wielu teologów i jeszcze więcej świeckich.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Zezwierzęcenie islamistów sięgnęło DNA! Zdemolowali kościół katolicki!

Redakcja malydziennik

„Księża powinni ujawnić swój homoseksualizm”. Szokująca rada wpływowego jezuity!

To był święty mnich. „Niech Pan da nam jego cierpliwość, pokorę i odwagę”. Wspominamy zmarłego o. Karola Meissnera

Redakcja malydziennik
Ładuję....