To feministki odpowiadają za zamach bombowy na siedzibę Konferencji Episkopatu Meksykańskiego (CEM) w Mieście Meksyku, do którego doszło w nocy z 24 na 25 lipca – donosi Associated Press. Amerykańska agencja prasowa powołała się na oświadczenie opublikowane na stronie internetowej „Contra Info”. Wydało je Nieformalne Komando Feministyczne do Działań Przeciwautorytarnych. W Feministki napisały w oświadczeniu, że ładunek wybuchowy, podłożony pod dom biskupów, składał się z dynamitu, mieszaniny propanu i butanu oraz z samego butanu.
W siedzibie CEM w Meksyku wybuchła bomba. Zamach był dziełem meksykańskich feministek. Na stronach Contra.Info. pojawiło się oświadczenie, w którym do zamachu przyznało się Nieformalne Feministyczne Komando Akcji Antyautorytarnych. Władze Meksyku jak do tej pory nie potwierdziły oficjalnie istnienia tej organizacji.
W oświadczeniu feministki podały "uzasadnienie" swojego bestialskiego czynu: „Za każdą torturę i morderstwo w imieniu waszego Boga! Za każde dziecko zbezczeszczone przez pedofilów!”.
Na stronie contra.info możemy dowiedzieć się, że jest ona wspierana przez anarchistów, libertynów i przeciwników autorytaryzmu. Można tam przeczytać siedem artykułów o innych działaniach Komanda w Meksyku. W ciągu ostatnich 6 lat w kraju zginęło lub zostało porwanych co najmniej 18 księży katolickich.
Sekretarz generalny i rzecznik episkopatu bp Alfonso G. Miranda Guardiola w rozmowie z mediami stwierdził, że atak na siedzibę CEM odzwierciedla przemoc szalejącą w całym kraju z gwałtownie rosnącą liczbą zabójstw i trwającą od dziesięcioleci walką gangów narkotykowych. Hierarcha podziękował także „za poparcie i solidarność okazane przez naszych braci biskupów, wiernych, kapłanów, instytucje, jak również wielu osobom dobrej woli, które były blisko nas z prawdziwym zatroskaniem". Podziękowania złożył również na ręce władz federalnych i lokalnych za okazaną pomoc i współpracę w celu wyjaśnienia tego wydarzenia.
"Jako zbiorowy organ biskupów meksykańskich chcemy wezwać do spokoju, rozwagi i poszanowania życia ludzkiego i jego instytucji. Wydarzenie to jest dla nas wezwaniem do intensywnego zastanowienia się nad potrzebą odbudowania tkanki społecznej i umacniania środowiska bezpiecznego dla wszystkich obywateli" – napisał w oświadczeniu biskup pomocniczy archidiecezji Monterrey. Powtórzono ponadto apel o nawrócenie społeczne, "aby widzieć w sobie nawzajem braci i aby każdy obywatel był budowniczym pokoju w naszym kraju i mógł mieć zagwarantowaną godność osobistą".
Na zakończenie bp Miranda Guardiola życzył, aby Chrystus – Książę Pokoju i Matka Boża z Guadalupe "byli dla nas światłem, aby stawać się jeszcze bardziej wielkodusznymi w swej misji tworzenia ludzkości bardziej sprawiedliwej i solidarnej".