RELIGIA

"Zakonnicy żyjący jak bogacze ranią wiernych i szkodzą Kościołowi"

Hipokryzja osób konsekrowanych, które żyją jak bogacze, rani sumienia wiernych i przynosi szkody Kościołowi – ostrzegł papież Franciszek uczestników konferencji na temat ekonomii, zorganizowanej w watykańskiej kongregacji ds. instytutów życia konsekrowanego.

W przesłaniu do uczestników obrad papież podkreślił, że "musimy uczyć się odpowiedzialnej surowości".

 

"Nie wystarczą śluby zakonne, by być ubogim" – wskazał Franciszek.

 

"Nie wystarczy – jak dodał – okopać się za deklaracją, że nic nie posiadam, bo jestem zakonnikiem czy zakonnicą, jeśli mój instytut pozwala mi zarządzać i cieszyć się wszystkimi dobrami, których pragnę i kontrolować cywilne fundacje, powołane, by wspierać jego działalność, unikając w ten sposób kontroli ze strony Kościoła".

 

"Ile osób konsekrowanych wciąż myśli dzisiaj, że prawa ekonomii są niezależne od wszelkiej refleksji etycznej?" – zapytał papież. Zauważył, że wiele razy zdarza się, iż sprzedaż nieruchomości kościelnej oparta jest wyłącznie na analizie kosztów i zysków oraz wartości rynkowej.

 

"Niech Bóg uwolni nas od ducha funkcjonalności i uchroni przed popadnięciem w pułapkę chciwości" – napisał Franciszek do uczestników obrad, w których udział bierze około tysiąca ekonomów i ekonomek generalnych domów zakonnych.

 

Wyraził przekonanie, że konieczne jest przemyślenie kwestii ekonomii. Zaznaczył, że od ekonomów zakonnych oczekuje się, by byli "roztropni jak węże i nieskazitelni jak gołębie". "Roztropność chrześcijańska pozwala odróżnić wilka od owcy, bo jest wiele wilków przebranych za owce, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pieniądze" – ocenił papież.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Dręczą cię pokusy? To znaczy, że Papież mówił do ciebie! PRZECZYTAJ

Redakcja malydziennik

Profanatorzy połamali Ciało Pańskie, połamali kielichy, ukradli pieniądze. Kolejny kościół padł ofiarą ataku

Redakcja malydziennik

Wreszcie uregulowano sposób przygotowywania do bierzmowania. Dowiedz się, jakie imię powinno się wybrać!

Redakcja malydziennik
Ładuję....