WYDARZENIA

Zabijanie chorych na organy. Nie, nie w Chinach, w Kanadzie!

Nie trzeba było długo czekać, by po legalizacji zabijania chorych na życzenie w Kanadzie, ktoś (a konkretniej bioetyk) nie wpadł na pomysł, że eutanazjowani pacjenci to znakomite źródło organów do przeszczepów. W „Journal of Medical Ethics” dwie bioetyczki Julie Allard i Marie-Chantal Fortin z University of Montreal wezwały do uznania możliwości donacji organów po eutanazji.

Obie panie przekonują, że „medyczna pomoc w umieraniu (określana angielskim skrótowcem MAIDn jest potencjalnym źródłem organów potrzebnych do przeszczepów”.  „Akceptacja procedury darowania organów po MAID jest drogą do respektowania autonomii pacjentów, dla których donacja organów jest istotną wartością. MAID będzie etycznie akceptowalny, jeśli pacjent, który zaoferował swoje organy do przeszczepu jest świadomy i nie znajduje się pod silnym naciskiem na rzecz MAID i donacji organów” – przekonują bioetyczki. 

 

Jedynym poważniejszym problemem, jakiego są świadome bioetyczki, są subtelne formy nacisku na chorych. Część z nich może uznać, że jest już niepotrzebna, że stanowi jedynie ciężar, a jedyne, co jest pożyteczne to ich organy. Na to, podkreślają Allard i Fortin, zgodzić się nie można, i dlatego konieczne jest silne oddzielenie obu procesów decyzyjnych. Wiele wskazuje na to, że jest to jednak niemożliwe, wbrew optymizmowi eutanazyjnych bioetyczek. 

 

Mocne poparcie dla połączonego z eutanazją dawstwa organów nie oznacza, że Allard i Fortin nie widzą związanych z tym problemów. Ich zdaniem trzeba koniecznie oddzielać w przekazie obie sprawy od siebie, tak by nie zniechęcać ludzi do donacji organów. Ich zdaniem ta metoda pozyskiwania organów nigdy nie stanie się specjalnie popularna, bowiem większość poddających się eutanazji jest chorych na raka, a to oznacza, że ich organy są nieużyteczne do przeszczepów.

 

Co ciekawe, podobne stanowisko zajmuje komisja bioetyczna Quebecu i organizacja Transplant Quebec. Komisja bioetyczna wprost stwierdza, że konieczne jest przygotowanie dokumentów i oświadczeń, które umożliwią pogodzenie ze sobą eutanazji i donacji organów.

Źródło: BioeEdge.org/MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Oto maszyna śmierci. Dosłownie. Sarco posłuży jako sala samobójców, trumna i wykorzystają ją inni

Redakcja malydziennik

Dzieci w łonie matki czują ból znacznie wcześniej niż dotychczas przypuszcano

Redakcja malydziennik

Raj dla zboczeńców w szwedzkiej łaźni. Czemu tylko raz w miesiącu?

Redakcja malydziennik
Ładuję....