RELIGIA

Zaangażowany w tworzenie „Dominus Iesus”, dialogował z lefebvrystami – jednym słowem twardy zawodnik. Opus Dei ma nowego prałata

Opus Dei ma nowego prałata. Jest nim dotychczasowy wikariusz generalny Dzieła ks. prał. Fernando Ocáriz. Wybór zatwierdził już Ojciec Święty Franciszek.

Ks. Fernando Ocáriz urodził się w Paryżu 27 października 1944 roku w rodzinie uciekinierów z Hiszpanii po tamtejszej wojnie domowej. Jest absolwentem fizyki Uniwersytetu w Barcelonie (1966). Uzyskał magisterium z teologii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w 1969 roku, a następnie doktorat na Uniwersytecie Nawarry w 1971 roku. W tym samym roku został wyświęcony na księdza. Był profesorem zwyczajnym teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

 

Od 1986 roku jest konsultorem różnych organizmów Kurii Rzymskiej: Kongregacji Nauki Wiary (od 1986 r.), Kongregacji ds. Duchowieństwa (od 2003 r.) oraz Papieskiej Rady ds. Promocji Nowej Ewangelizacji (od 2011 r.). Jest członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej od 1989 roku. Został mianowany Wikariuszem Generalnym Prałatury Opus Dei 23 kwietnia 1994 roku.

 

Nowy prałat nie był tak bliski założycielowi Opus Dei, jak jego dwaj poprzednicy, ale i on mieszkał i pracował blisko św. Josemarii Escrivy w latach 60., a później towarzyszył mu w wielu podróżach. Podczas pracy w rzymskich kongregacjach ks. Ocáriz był jednym z istotnych współautorów słynnego dokumentu Kongregacji Nauki Wiary „Dominus Iesus”, a później prezentował go podczas konferencji prasowej razem z kard. Josephem Ratzingerem. 

 

Benedykt XVI powołał ks. Ocáriza do komisji dialogu z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, popularnie nazywanego lefebvrystami, której celem było pełne, kanoniczne pojednanie bractwa ze Stolicą Apostolską. Jednym z pomysłów na pełną integrację było stworzenie z bractwa prałatury personalnej, i wiedzę na ten temat, wniósł do Komisji ks. Ocáriz. 

 

Jako teolog nowy prałat Opus Dei zainteresowany jest przede wszystkim chrystologią. Wśród jego książek warto wymienić: The mystery of Jesus Christ: a Christology and Soteriology textbook; Hijos de Dios en Cristo. Introducción a una teología de la participación sobrenatural; Amor a Dios, amor a los hombres; El marxismo: teoría y práctica de una revolución; Voltaire; Tratado sobre tolerancia; Naturaleza, gracia y gloria. Jest również współautorem wielu monografii. W 2013 roku Rafael Serrano przeprowadził z nim obszerny wywiad, który został opublikowany pod tytułem O Bogu, Kościele i świecie.

Źródło: OpusDei.pl/Cruxnow.com

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! Siostra Łucja z Fatimy prawie świętą!

Redakcja malydziennik

Oni nie szanują kobiet, ich godność jest zapomniana. To wszystko w "postępowym" islamie

Redakcja malydziennik

Niezwykłe objawienie Maryi pielęgniarce. ZOBACZ co powiedziała Matka Boża Pierinie Gilli

Redakcja malydziennik
Ładuję....