CYWILIZACJA

Za jej życia rządziło 3 królów Włoch, 12 prezydentów i 11 papieży. O kim mowa?

117 lat skończyła Włoszka Emma Morano, która od pół roku jest najstarszą osobą na świecie. Rekordzistka mieszka w Verbanii na północy kraju. Życzenia złożyli jej papież Franciszek i prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Do niedawna seniorka była niemal całkowicie samodzielna. Od roku mieszka z nią opiekunka, która pomaga jej w codziennych czynnościach.

Jubilatka zapytana w dniu swych urodzin, jak się czuje, odparła: "Myślę, że dobrze. Mówi to też mój lekarz".

Stałymi składnikami jej diety są dwa jajka dziennie i herbatniki. Doktor Carlo Bava, którego pacjentką jest od 20 lat, przyznał w rozmowie z dziennikiem "Il Sole-24 Ore", że seniorka zawsze jadła wbrew tendencjom zdrowego odżywiania. "Zawsze mało warzyw i owoców, zawsze te same rzeczy o tej samej porze" – zauważył lekarz.

Urodziła się 29 listopada 1899 roku w Civiasco koło Vercelli w północnych Włoszech. Dużą część życia spędziła na wsi. Pracowała w fabryce, była też kucharką. Nigdy nie była w Rzymie.

117 urodziny Emmy Morano świętuje cała Verbania. Miejscowy teatr przygotował na wtorkowy wieczór dedykowany jubilatce spektakl, który prezentuje jej życie na tle trzech stuleci: końcówki XIX wieku, całego XX i obecnego. Przypomina się, że za jej życia rządziło 3 królów Włoch, było 12 prezydentów i 11 papieży. 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Apokaliptyczna pogoda wywieje prawie całą Polskę! IMGW już ostrzega te województwa

Redakcja malydziennik

„Obrzydliwe, odrażające i obraźliwe, jeśli weźmie się pod uwagę współczesne standardy”. Szokujący wyrok sądu!

Szokujące nagrania z kliniki aborcyjnej! Ludzkie życie warte jest…

Redakcja malydziennik
Ładuję....