CYWILIZACJA

Za chwilę zabraknie pielęgniarek. Ich liczba spada błyskawicznie!

Za trzy lata liczba pielęgniarek spadnie w naszym kraju o ponad 4 tysiące, a do roku 2035 – aż o ponad 16,5 tysiąca – informuje "Nasz Dziennik".

Dramatycznie zmniejsza się liczba położnych.

 

"Średnia arytmetyczna wieku zarejestrowanych pielęgniarek i położnych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat ciągle wzrasta" – zwraca uwagę Wiesława Załuska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa dla województwa mazowieckiego.

 

O ile w 2008 roku średnia wieku pielęgniarki w kraju wynosiła 44,10, o tyle w roku ubiegłym osiągnęła już wartość 50,80.

 

Jak wynika z analizy danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych, w Polsce do 2022 roku uprawnienia emerytalne uzyska ponad 39,6 tys. pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 30 proc. obecnie zatrudnionych.

 

"Tych, które odejdą na emeryturę, nie będzie kto miał zastąpić. Spada zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i położniczymi. Blisko połowa pielęgniarek i położnych, kończąc studia, nie odbiera zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu" – przyznaje Nikoleta Broda, położna z warszawskiego Szpitala Świętej Rodziny. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Burze, tornada, grad, a nawet śnieg! To wszystko będzie w Polsce! Zobacz prognozę pogody

Redakcja malydziennik

Pierwsze ofiary śmiertelne Ksawerego! A jeszcze ciągle wieje…

Redakcja malydziennik

Mężczyzna ZAMORDOWAŁ partnerkę. ZWŁOKI leżały w mieszkaniu, a on SCHOWAŁ się przed policjantami w…

Redakcja malydziennik
Ładuję....