POLITYKA

Z takiego PREZYDENTA możemy być wreszcie DUMNI! "To siła, na której Europa się zbudowała"

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu dla Radia Kraków. Mówił między innymi o chrześcijańskich korzeniach Europy, terroryzmie, ale także o stosunkach międzynarodowych.

"Jestem prezydentem Rzeczypospolitej, mam w uszach cały czas słowa, które powiedział do nas Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej. Powiedział wtedy, żebyśmy my, Polacy, szli do Unii Europejskiej, niosąc tam nasze wielkie katolickie i chrześcijańskie dziedzictwo. To dziedzictwo tysiąca lat polskiej historii, Polski jako państwa chrześcijańskiego i nas jako ludzi wierzących. Staram się to czynić, przypominając, że Europa wyrosła z cywilizacji antycznej, ale przede wszystkim z cywilizacji judeochrześcijańskiej. To siła, na której Europa się zbudowała. I jeżeli dzisiaj się jej wyrzeka, to w moim przekonaniu będzie to prowadziło ją do zguby" – mówił Andrzej Duda w kontekście chrześcijańskich korzeni Europy.

 

"Zarówno Światowe Dni Młodzieży, jak i szczyt NATO w Warszawie pokazały, że polskie służby działają sprawnie, pozostają w bardzo dobrym kontakcie ze swoimi zagranicznymi partnerami i odpowiednikami. Ochrona antyterrorystyczna jest skuteczna" – mówił pytany o kolejne akty terroryzmu. "Chcę podkreślić z całą mocą, że polskie służby pod tym względem zdały egzamin. Zagrożenie terrorystyczne istnieje przede wszystkim w tych krajach, które w ostatnich dziesięcioleciach przyjęły wielu imigrantów, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu i Afryki. Niestety polityka, którą prowadziły te kraje, nie była polityką skutecznego włączania imigrantów do społeczeństwa" – uzasadnił także problemy z napływową ludnością.

 

W wywiadzie nie preferował żadnego z kandydatów w wyborach we Francji. Uznał przede wszystkim wolę obywateli co do wybory swoich przedstawicieli – "Ja, jako prezydent Rzeczypospolitej, przyjmę każdą decyzję i z każdym prezydentem Francji wybranym w demokratycznych wyborach będę się starał jak najlepiej współpracować, tak ułożyć nasze stosunki, żeby były dla Polski jak najlepsze".

 

W kontekście Brexitu, jako najważniejszą rzecz, wymienił pilnowanie interesów Polaków. "Jestem przekonany, że polski rząd i ja będziemy o nie walczyć" – kwitował. Dodał także, że powinien trwać eksport polskiej produkcji za granicę, ale nie tylko do Unii. Andrzej Duda mówił, że 80% naszego eksportu kierowane jest właśnie do krajów UE. "Oczywiście eksport na terenie Unii Europejskiej jest „bezpieczny”. Rynki poza Unią są trudniejsze, bardziej ryzykowne, ale zarazem ogromne" – mówił w kontekście jutrzejszego wylotu do Meksyku.

 

"Chcemy budować potencjał Polski w przestrzeni międzynarodowej. Pomagać w budowie potencjału polskich przedsiębiorców, także poza granicami kraju. No i chcemy, żeby poziom życia w Polsce się podnosił. dodał na zakończenie rozmowy prezydent Andrzej Duda.

Źródło: prezydent.pl

Komentarze

Zobacz także

Chusta z Manoppello to największych CUD Zmartwychwstania!

Redakcja malydziennik

Dziecko Anny żyje, bo na swojej drodze spotkała ANIOŁY

Redakcja malydziennik

Idzie wojna. Jesteśmy w sytuacji, jak przed wybuchem wielkiej wojny

Redakcja malydziennik
Ładuję....