POLITYKA

Wygląda na to, że KE straci możliwość nacisku na Polskę! Nasz kraj radzi sobie najlepiej

Ministerstwo Finansów poinformowało o optymistycznej ocenie Komisji Europejskiej na temat sytuacji gospodarczej w Polsce. Nasz kraj, jest liderem pod względem tempa wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych gospodarek UE.

KE zwróciła uwagę na rosnącą efektywność administracji podatkowej, co sprzyja ograniczeniu nierównowagi finansów publicznych. Zgodnie z jesiennymi prognozami KE, tempo wzrostu gospodarczego w Polsce przyspieszy w tym roku do 4,2 proc. wobec 2,9 proc. zanotowanych rok wcześniej. Prognozowane przyspieszenie PKB, to w głównej mierze efekt zakładanej odbudowy nakładów inwestycyjnych oraz szybszego tempa wzrostu konsumpcji prywatnej.

 

Eksperci Komisji oczekują, że wysokie tempo wzrostu PKB utrzyma się w przyszłym roku, choć jego poziom (3,8 proc.) będzie już nieco niższy niż w roku bieżącym (głównie za sprawą niższego tempa wzrostu konsumpcji prywatnej, podczas gdy inwestycje mają przyspieszyć). W horyzoncie prognozy Polska pozostanie liderem pod względem tempa wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych gospodarek UE, będzie też w grupie ośmiu najszybciej rozwijających się krajów UE. Bieżące prognozy KE na lata 2017-18 są istotnie wyższe niż w wiosennej edycji prognoz.

 

Eksperci Komisji wyraźnie podnieśli też dla Polski prognozy dotyczące tempa wzrostu potencjalnego PKB. Oczekują, że w horyzoncie do 2019 roku tempo to będzie stopniowo przyspieszać, co wskazuje na rosnące zdolności rozwoju kraju bez generowania nierównowag i jest pozytywną oceną fundamentów polskiej gospodarki.

 

Opublikowane przez KE prognozy wzrostu PKB na lata 2017-19 są zbliżone do prognoz ekonomistów ankietowanych przez Reuters i prognozy NBP.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze

Zobacz także

Europa odchodzi od lewicowego dyskursu: lider sondaży w Holandii wzywa do deislamizacji!

Redakcja malydziennik

Premier Szydło w niemieckiej gazecie: Polska jest gotowa do kompromisu we wszystkich ważnych kwestiach europejskich!

Redakcja malydziennik

ZOBACZ kto w polskim parlamencie broni przywilejów dla UB-eków!

Redakcja malydziennik
Ładuję....