CYWILIZACJA

Wyburzyć? Lepiej zabudować! Poznaj olśniewającą koncepcję polskich architektów na rozprawienie się z Pałacem Kultury

Nie milkną echa wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego na temat zburzenia Pałacu Kultury i Nauki. Oprócz jednak wariantu „totalnego” jest także propozycja zrobienia z tej części miasta naprawdę centrum.

Na MalyDziennik.pl opinię przedstawił Tomasz P. Terlikowski. Jego zdaniem warto rozważyć rozbiórkę PKiN. Przyznał wprost: to „dlatego, że wiem po co Rosjanie (a wtedy Sowieci) stawiają takie budynki”. Całość komentarza do przeczytania tutaj.

 

Między głosami za wyburzeniem i przeciwko niemu pojawiają się też warianty pośrednie. Jeden z nich postanawia wpisać Pałac Kultury i Nauki w otoczenie, a nie próbować zakryć go kolejnymi wieżowcami. To firma architektoniczna P!G wpadła na pomysł widniejący w ilustracji artykułu.

 

Ich wizualizacja nie ma żadnego statusu wykonalności – to w zasadzie hobbystyczna realizacja komputerowa wizji centrum miasta przyjaznego mieszkańcom, pozbawiona dziur w tkance i oddająca centrum ludziom, a nie samochodom.

 

W opisie projektu czytamy, że to właśnie „mniejsze, bardziej kameralne przestrzenie publiczne, dostosowane do ludzkiej skali. Inspiracji szukaliśmy w historii i tożsamości miasta. Przytoczone zostają zachodnioeuropejskie przykłady odbudowy zniszczonej, przedwojennej tkanki miejskiej. Centrum miasta powinno być jego sercem. Miejscem dla ludzi”.

 

Wizja przedstawia integralną zabudowę centrum Warszawy – otaczającego Pałac Kultury i Nauki Placu Centralnego.  Wokół Pałacu pojawiłyby się znowu kamienice mieszczące się tu przed wojną. Zamknięte w klasyczne kwartały pozwalałyby odnaleźć przestrzeń do mieszkania i zlikwidowałyby przysadzistość Pałacu górującego w całym centrum przez brak zabudowy wokół niego.

 

Gdyby ktoś z władz zwrócił uwagę na projekt architektów, Pałac raz na zawsze straciłby swoją dominującą pozycję. Górowałby jedynie na zdjęciach z lotu ptaka, a nie w widoku z perspektywy człowieka.

Źródło: pigarchitekci.pl/ MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Organizacja Arcygejów protestuje, bo parze homoseksualistów zabroniono obściskiwania się na plaży

Redakcja malydziennik

58-latka urodziła bliźnięta. „Podczas cesarskiego cięcia byłam spokojna. Zaufałam Bogu”

Redakcja malydziennik

Nobel dla tego ojca! On wie, jak w kilka sekund uspokoić płaczące niemowlę. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....