ARCHIWUM

Wszystkie niedziele wolne od pracy? Tak! Janusz Śniadek obwieścił dobrą nowinę dla wszystkich pracowników

Długo przyszło nam czekać na ostateczną decyzję w sprawie wolnych niedziel dla pracowników handlu. Ostatnie dyskutowane wersje mówiły jednak o części wolnych niedziel w każdym miesiącu zamiast wszystkich niedziel wolnych.

Taki pomysł wywołał jednak mocny opór Solidarności: ustąpienie Prawa i Sprawiedliwości w kluczowym dla nich projekcie było nieakceptowalne. Wiadomo było, że wolne niedziele będą, nie wiadomo było jednak, czy wszystkie.

 

Dziś Janusz Śniadek, obecnie poseł PiS, a dawniej przewodniczący krajowej Solidarności, przedstawił ostateczną poprawkę na projekcie ustawy proponującym ograniczenie handlu w niedzielę. Wybrano więc wyjście, które pozwolił wyjść z twarzą ze sporu zarówno PiS, jak i Solidarności.

 

Otóż ustalenia mają wejść od marca 2018 roku. Wtedy zakupy zrobimy jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Po roku nastąpi jednak zmiana, a sklepy będą otwarte jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Za to w 2020 roku wejdzie w życie całkowity zakaz handlu w niedziele.

 

Drugie czytanie projektu ma odbyć się jeszcze dziś wieczorem. Zostanie ono wplecione w program prac Sejmu po pierwszych czytaniach trzech projektów, czyli zapewne około godziny 20.

 

Według informacji podawanych przez portal wiadomoscihandlowe.pl, sprawa nie była dogadana z partnerami z Solidarności. Związkowcy nie wiedzieli nic o czytaniu wpisanym w harmonogram prac Sejmu.

 

Projekt zakłada nie tylko stopniowe odejście od pracy w zwyczajne niedziele, ale także pozwolenie na handel w tzw. „niedziele handlowe” znane z słusznie minionego systemu. Będą to dwie niedziele przez Bożym Narodzeniem, a także jedna niedziela przed Wielkanocą, a także inne dni wskazane w ustawie. Oprócz tego w dni zakazane będą mogły być otwarte między innymi kwiaciarnie i stacje paliwowe.

Źródło: wprost.pl

Komentarze

Zobacz także

W co ubiera się papież Franciszek? Krawiec zdradza tajemnice jego garderoby!

Redakcja malydziennik

Krystyna Pawłowicz tego Owsiakowi nie daruje i zapowiada: "Nie będę z panem Owsiakiem przez media rozmawiała"…

Redakcja malydziennik

Brutalny atak na nastolatków. Policja poszukuje nożowników!

Redakcja malydziennik
Ładuję....