POLITYKA

Współpracownik NKWD ciągle patronem polskich ulic i szkół

Ulice w wielu miastach Polski, szkoły i aula w PAN nadal noszą nazwę komunistycznego działacza, oskarżanego o współpracę z NKWD marksistowskiego ekonomisty Oskara Langego – pisze "Nasz Dziennik".

Kilka dni temu nie doszło do zmiany nazwy ulicy Langego w Częstochowie. Wniosek w tej sprawie spadł z porządku obrad rady miasta. "Nie wydaje mi się, czy akurat wybitny, światowej sławy ekonomista Oskar Lange był i jest symbolem komunizmu w Polsce" – oponował przeciwko uchwale radny Ryszard Szczuka (SLD).

 

Jak pisze "Nasz Dziennik", od kilku lat, szczególnie po podaniu przez amerykańskich historyków, że ekonomista współpracował w czasie wojny z NKWD, obserwujemy eliminację jego patronatu szkół czy ulic. Jednak ulice Langego nadal są w wielu miastach.

 

IPN zamieszcza na swej stronie wykaz nazw i osób, które kwalifikują się do zmiany w oparciu o ustawę dekomunizacyjną. Widnieje na nim także nazwisko Oskara Langego (1904-1965).

 

Źródło: interia.pl

Komentarze

Zobacz także

Nasz biznes jest biznesem Boga, dlatego nie będziemy piec tortów parom jednopłciowym

Redakcja malydziennik

To niewiarygodne, ale pracujący w Polsce obcokrajowcy wysyłają pieniądze na potęgę. Jesteśmy jak Niemcy i UK! Ale czy to dobrze?

„Musiałem oglądać filmy ISIS”. Zamach na lotnisku akt terroru czy szaleństwo? WIEMY, kto dokonał zamachu!

Redakcja malydziennik
Ładuję....