POLITYKA

Wreszcie! W Polsce ruszy rejestr pedofilów!

Na finiszu są prace nad utworzeniem rejestru seksualnych dewiantów, który ma pomóc w ochronie dzieci przed pedofilami. Ich baza – ze zdjęciami, nazwiskami, miejscem pobytu – zacznie działać na początku października. Obecnie gromadzone są dane osób, które kwalifikują się do umieszczenia w rejestrze – poinformowało „Codzienną” Ministerstwo Sprawiedliwości – pisze w "Gazecie Polskiej Codziennie" Grzegorz Broński.

Takie informacje zawsze szokują. Mariusz C. w lipcu ub.r. opuścił więzienie, a trafił do niego po skazaniu za molestowanie dzieci. Jest recydywistą wielokrotnie karanym za tak ohydne przestępstwa. Już po kilku miesiącach pobytu na wolności zaczął napastować maluchy. Nikt jednak nie wiedział, gdzie ukrywa się zboczeniec. Sytuacja była na tyle groźna, że Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli podjęła niecodzienną decyzję – wyraziła zgodę na publikację zdjęć Mariusza C. w mediach.

 

Wkrótce łatwiej będzie kontrolować pedofilów? Ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym przyjęto wiosną ub.r. – posłowie głosowali „za” niemal jednomyślnie. Pozwoliła ona na stworzenie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, czyli różnych dewiantów, ale jego głównym zadaniem będzie ostrzeganie przed zwyrodnialcami krzywdzącymi dzieci. Jak poinformował „Codzienną” kilka miesięcy temu Centralny Zarząd Służby Więziennej, w celach przebywało wówczas 700  skazanych za przestępstwo z art. 200 kodeksu karnego, czyli pedofilię. Ta liczba zapewne niewiele się zmieniła. Niektórzy wyszli na wolność, ale inni zajęli ich miejsca. Właśnie przed nimi ma ostrzegać rejestr. Trafią do niego dane osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa na tle seksualnym. Rejestr będzie się składał z dwóch części. W publicznej (z dostępem dla każdego) znajdziemy np. nazwę miejscowości, w której przebywa zboczeniec. Do drugiej, ze szczegółowymi danymi, dostęp będzie ograniczony. Otrzymają go funkcjonariusze instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz urzędnicy.

 

Kiedy zacznie działać? – Uruchomienie rejestru planowane jest na 1 października 2017 r. – poinformowała „GPC” Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości, która zapewnia, że podczas przygotowań „nie pojawiły się problemy natury prawnej i technicznej”.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Komentarze

Zobacz także

Referendum w sprawie uchodzców? Może nie być innego wyjścia

To już pewne, rząd zatwierdził wzrost naszej pensji! Sprawdź o ile więcej zarobisz od przyszłego roku

Redakcja malydziennik

MOCNE proroctwo naszych czasów. Kard. Hlond: "Pod pozorem kultury i postępu rozprzestrzenia się satanizacja życia"

Ładuję....