ARCHIWUM

WRESZCIE! Polska stanie się wkrótce potęgą w Europie! Polska stanie się najbliższym sojusznikiem USA

W nowej administracji USA Polska znajdzie pewnego sojusznika – powiedział PAP William "Bill" Ciosek, doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa ds. Polski i Polonii amerykańskiej.

Ciosek przewiduje, że pod rządami Trumpa USA staną się najbliższym sojusznikiem Polski. "Trump podziela poglądy rządu polskiego na temat ochrony granic, historii, dziedzictwa, wartości duchowych i religijnych, tożsamości narodowej oraz kultury" – powiedział.

 

Pytany, czy wobec potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji Polska może liczyć na mocniejsze niż dotąd gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA, Ciosek odpowiedział: "Oczywiście. Trump będzie taki jak Reagan. Obiecał wzmocnić amerykańską siłę militarną. Wierzy w budowanie pokoju poprzez siłę. Potężna militarnie i gospodarczo Ameryka zagwarantuje bezpieczeństwo także Polsce, Europie Wschodniej i NATO".

 

Ciosek zwrócił też uwagę, że Trump powiedział polskim przywódcom w Chicago, iż zdecydowanie popiera zniesienie wiz dla Polaków. "Zniesienie wiz musi co prawda zatwierdzić Kongres, ale on (Trump) zaliczył to do priorytetów w ciągu pierwszych stu dni urzędowania. Ponieważ Polska i USA będą za Trumpa bliskimi naturalnymi sprzymierzeńcami, mającymi podobną antyglobalistyczną filozofię, tak że inne postulaty Polaków mają szanse stać się rzeczywistością" – powiedział.

 

Według Cioska w ciągu ok. miesiąca ogłoszona zostanie lista osób zasiadających w komitecie ds. łączności między USA a Polską. "Chcemy nasilić współpracę między społecznością polsko-amerykańską a administracją Trumpa i Polską. Liczymy na sukces w rozszerzeniu relacji biznesowych" – powiedział doradca prezydenta elekta.

 

Ciosek mówił m.in. o swym zaangażowaniu w doprowadzenie do spotkania Trumpa z Polonią w Chicago podczas kampanii wyborczej. "Uświadomiłem jego sztabowi wyborczemu, że ponad 10 milionów Polaków może pomóc mu w zwycięstwie" – powiedział.

 

Powiedział też m.in., że już po zwycięstwie Trumpa zadzwonił do niego Maciej Świrski, doradca wicepremiera Piotra Glińskiego, w sprawie rozmowy telefonicznej prezydenta elekta z prezydentem Andrzejem Dudą. "Skontaktowałem się z sztabem wyborczym Trumpa i za pośrednictwem senatora Jeffa Sessionsa ustalono termin" tej rozmowy – powiedział Ciosek.

 

Zwrócił uwagę, że w ekipie Trumpa są ludzie, którzy wiele wiedzą o Polsce, jej problemach, historii i kulturze. Podkreślił też, że Trump wierzy, iż "USA, Polska i Wielka Brytanii mogą wspólnie pokonać skorumpowany globalizm, podobnie jak zwyciężyły w batalii z komunizmem".

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

"Sytuacja jest naprawdę krytyczna" – doniesienia z Wenezueli są propagandą. Na prawdę nie ma dostępu do leków, są rozruchy, brakuje żywności

Redakcja malydziennik

To nie konserwatystów wycina Franciszek, a homoseksualistów. Kard. Müller…

Redakcja malydziennik

Nowy prezydent Korei Południowej jest katolikiem i chce pojechać do… Korei Północnej.

Redakcja malydziennik
Ładuję....