POLITYKA

WRESZCIE! Polska stanie się wkrótce potęgą w Europie! Polska stanie się najbliższym sojusznikiem USA

W nowej administracji USA Polska znajdzie pewnego sojusznika – powiedział PAP William "Bill" Ciosek, doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa ds. Polski i Polonii amerykańskiej.

Ciosek przewiduje, że pod rządami Trumpa USA staną się najbliższym sojusznikiem Polski. "Trump podziela poglądy rządu polskiego na temat ochrony granic, historii, dziedzictwa, wartości duchowych i religijnych, tożsamości narodowej oraz kultury" – powiedział.

 

Pytany, czy wobec potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji Polska może liczyć na mocniejsze niż dotąd gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA, Ciosek odpowiedział: "Oczywiście. Trump będzie taki jak Reagan. Obiecał wzmocnić amerykańską siłę militarną. Wierzy w budowanie pokoju poprzez siłę. Potężna militarnie i gospodarczo Ameryka zagwarantuje bezpieczeństwo także Polsce, Europie Wschodniej i NATO".

 

Ciosek zwrócił też uwagę, że Trump powiedział polskim przywódcom w Chicago, iż zdecydowanie popiera zniesienie wiz dla Polaków. "Zniesienie wiz musi co prawda zatwierdzić Kongres, ale on (Trump) zaliczył to do priorytetów w ciągu pierwszych stu dni urzędowania. Ponieważ Polska i USA będą za Trumpa bliskimi naturalnymi sprzymierzeńcami, mającymi podobną antyglobalistyczną filozofię, tak że inne postulaty Polaków mają szanse stać się rzeczywistością" – powiedział.

 

Według Cioska w ciągu ok. miesiąca ogłoszona zostanie lista osób zasiadających w komitecie ds. łączności między USA a Polską. "Chcemy nasilić współpracę między społecznością polsko-amerykańską a administracją Trumpa i Polską. Liczymy na sukces w rozszerzeniu relacji biznesowych" – powiedział doradca prezydenta elekta.

 

Ciosek mówił m.in. o swym zaangażowaniu w doprowadzenie do spotkania Trumpa z Polonią w Chicago podczas kampanii wyborczej. "Uświadomiłem jego sztabowi wyborczemu, że ponad 10 milionów Polaków może pomóc mu w zwycięstwie" – powiedział.

 

Powiedział też m.in., że już po zwycięstwie Trumpa zadzwonił do niego Maciej Świrski, doradca wicepremiera Piotra Glińskiego, w sprawie rozmowy telefonicznej prezydenta elekta z prezydentem Andrzejem Dudą. "Skontaktowałem się z sztabem wyborczym Trumpa i za pośrednictwem senatora Jeffa Sessionsa ustalono termin" tej rozmowy – powiedział Ciosek.

 

Zwrócił uwagę, że w ekipie Trumpa są ludzie, którzy wiele wiedzą o Polsce, jej problemach, historii i kulturze. Podkreślił też, że Trump wierzy, iż "USA, Polska i Wielka Brytanii mogą wspólnie pokonać skorumpowany globalizm, podobnie jak zwyciężyły w batalii z komunizmem".

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Smutny los polskiego rodzica. Choć mamy dzieci i więcej obowiązków, na żadne ulgi liczyć nie powinniśmy

Redakcja malydziennik

Czyszczenie Polski trwa! CBŚP zlikwidowała magazyn narkotyków

Redakcja malydziennik

VAT na ubranka dziecięce jest zdecydowanie za wysoki! Kiedy to się zmieni?

Ładuję....