ARCHIWUM

Wreszcie ktoś wprost mówi o imperialnych zapędach Rosji. Historyczna rola Polski w ONZ?

Imperialna agresja łamiąca podstawowe zasady prawa międzynarodowego czy budowanie przez Rosjan ofensywnego arsenału militarnego w obwodzie kaliningradzkim to kwestie, o których Polska jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ musi mówić – powiedział w sobotę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szczerski był pytany w sobotę przez dziennikarzy, jakie wyzwania będą stały przed Polską jako członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek Polskę na niestałego członka Rady na lata 2018-19. Nasz kraj był jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, ubiegającym się o to miejsce.

 

Minister wskazał, że dwa istotne zjawiska w naszym regionie to imperialna polityka Moskwy, a także budowa ofensywnego arsenału militarnego m.in. w obwodzie kaliningradzkim.

 

"Po pierwsze mamy właśnie do czynienia z sytuacją, w której konfrontuje się suwerenność, niepodległość państw z imperialną agresją (…), łamiąc podstawowe zasady prawa międzynarodowego, np. integralność terytorialną państw. Mamy do czynienia z regionem, w którym dokonuje się dzisiaj agresja imperialna, łamiąca prawo międzynarodowe. (…) Musimy jako rzecznik tego regionu o tym mówić" – wskazał Szczerski.

 

Dodał, że drugą kwestią jest stworzenie "pewnego napięcia w sferze bezpieczeństwa" poprzez budowanie "zdolności ofensywnych w regionie poprzez Federację Rosyjską w Kaliningradzie, na Krymie, co zaburza równowagę bezpieczeństwa w naszym regionie".

 

Minister podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki buduje w regionie Europy Wschodniej "wyłącznie zdolności obronne". "Po drugiej stronie mamy do czynienia z budowaniem środków arsenału wojskowego ofensywnego. I o tym też musimy mówić, bo to jest duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa" – zwrócił uwagę.

 

Szczerski odniósł się również do piątkowego wyniku głosowania – 190 głosów "za". Ujawnił, że przed głosowaniem Polska miała "oficjalne poparcie ze strony 156 państw".

 

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, są to: Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

To się nazywa SUKCES – Polska wśród państw G20. Nie uwierzysz, kto zaprosił premiera Morawieckiego…

Redakcja malydziennik

Trump zmienia stanowisko w kluczowych sprawach!

Redakcja malydziennik

Watykan ostro o użyciu broni chemicznej. "Z przerażeniem śledzimy ostatnie wydarzenia" – mówił Papież

Redakcja malydziennik
Ładuję....