ARCHIWUM

Wreszcie ktoś im to powiedział na głos: Shoah nie można i nie wolno przypisywać chrześcijanom!

W dialogu między Żydami a chrześcijanami wciąż brakuje mocnej nici porozumienia. Żyjemy w okowach prób nawracania Żydów, albo pogardy dla liczniejszego młodszego brata w wierze.

Chrześcijanie i Żydzi powinni być dla świata znakiem i narzędziem pojednania – uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. W wywiadzie dla czasopisma szwajcarskich Żydów przypomniał on historię złożonych relacji między tymi dwiema społecznościami.

 

Oscylują one między bliskością i dystansem, pokrewieństwem i wyobcowaniem, miłością i wrogością. Kard. Koch wyraził ubolewanie z powodu narosłej przez wieki wzajemnej wrogości, która z czasem przyczyniła się do Holokaustu. Zastrzegł jednak, że nie można i nie wolno go przypisywać chrześcijaństwu. Zagłada Żydów była bowiem dziełem neopogańskiej i antychrześcijańskiej ideologii nazistowskiej – stwierdził szwajcarski purpurat.

 

Zapewnił on, że z nadzieją patrzy na rozwój wzajemnych relacji w przyszłości. Kościół i Żydów łączy przymierze. Powinni się nawzajem akceptować w wewnętrznym pojednaniu opartym na wierze każdej ze wspólnot.

 

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Kolejne dziecko skatowane w Łodzi…

Redakcja malydziennik

Cud za sprawą dzieci fatimskich zatwierdzony przez PAPIEŻA

Redakcja malydziennik

Szachy bardziej grzeszne niż hazard. „Szachiści to kłamcy”

Redakcja malydziennik
Ładuję....