ARCHIWUM

Wreszcie jakiś rozsądny głos Rady Europy! Aneksja Krymu zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Europie!

Komitet Ministrów Rady Europy wydał decyzję, w której uznał zajęcie Krymu przez Rosję za naruszenie prawa międzynarodowego i zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie. RE wezwała Rosję do przeprowadzenia dochodzenia ws. zarzutów o łamanie praw człowieka na półwyspie.

Rada Europy wzywa Rosję do "podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu poszanowania praw człowieka na Krymie oraz do natychmiastowego zakończenia wszelkich naruszeń tych praw, w tym naruszenia prawa do wolności wypowiedzi, wolności zgromadzeń, wolności sumienia i wyznania, działań i praktyk dyskryminacyjnych, arbitralnych zatrzymań, tortur i innych brutalnych, nieludzkich czy poniżających praktyk, represji wobec przedstawicieli mniejszości (…)".

 

Komitet Ministrów w opublikowanej w środę decyzji apeluje o przestrzeganie przez Rosję swoich międzynarodowych zobowiązań, w tym Europejskiej konwencji praw człowieka.

 

Komitet potępił również decyzję Sądu Najwyższego na Krymie z 26 kwietnia 2016 roku, wprowadzającą zakaz działania Medżlisu, samorządu Tatarów krymskich, uznanego przez tenże sąd za organizację ekstremistyczną. RE uznała decyzję sądu za naruszenie praw Tatarów i wezwała do jej unieważnienia.

 

Komitet Ministrów RE podkreślił również, że na półwyspie powinny być stworzone bezpieczne i sprzyjające warunki dla miejscowych i międzynarodowych mediów, organizacji pozarządowych i działaczy na rzecz praw człowieka.

 

Jak informuje w piątek gazeta "Kommiersant", ukraińskie MSZ wyraziło zadowolenie z powodu pierwszej decyzji Komitetu Ministrów RE w pełni poświęconej kwestii Krymu. Rosyjskie MSZ nie skomentowało decyzji RE.

 

Komitet Ministrów planuje powrócić do tematu sytuacji na Ukrainie jesienią 2017 roku. (PAP

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Polacy mają zapłacić za imigrantów, którzy zalewają Europę! Tego żądają Niemcy i Francja. [WIDEO]

Redakcja malydziennik

Kukizowcy chcą zmienić konstytucję! Zobacz co chcą dopisać!

Redakcja malydziennik

Premier Szydło obiecuje… JEST NADZIEJA dla rodzin ze Świebodzic

Redakcja malydziennik
Ładuję....