ARCHIWUM

Wojna wisi w powietrzu? Ostre spięcie na linii USA – Korea Płn. "Spotka ich ognień i gniew"

Korea Płn. "starannie analizuje" plany dokonania ataku rakietowego na będącą terytorium amerykańskim wyspę Guam na Pacyfiku – informuje oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. – Lepiej, żeby Korea Płn. nie groziła Stanom Zjednoczonym – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami prezydent USA Donald Trump.

Donald Trump przebywa obecnie na wakacjach, ale podczas wizyty w stanie New Jersey udzielił krótkiego komentarza dziennikarzom. Zapowiedział, że lepiej, żeby Korea Płn. nie groziła Stanom Zjednoczonym. Prezydent USA stwierdził też, że wszelkie groźby reżimu Kim Dzong Una "spotkają się z żarliwością i wściekłością, jakich świat wcześniej nie widział"

 

Słowa Donalda Trumpa pojawiły się kilka godzin po opublikowaniu przez "Washington Post" doniesień, jakoby Pjongjang dysponował już zminiaturyzowaną głowicą nuklearną.

 

„Washington Post” poinformował, że Korea Płn. zdołała wyprodukować zminiaturyzowaną głowicę nuklearną, która może być przenoszona przez międzykontynentalny pocisk balistyczny. „WP” powołuje się tez na inne raporty, według których Pjongjang miałby dysponować już nawet około 60 bombami atomowymi. Dziennik zaznacza jednak, że zdaniem specjalistów są to bardzo zawyżone szacunki.

 

Tymczasem oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA przytacza słowa rzecznika dowództwa armii północnokoreańskiej, który powiedział, że "siły strategiczne starannie analizują plan operacyjny wzniecenia ognia w rejonach wokół Guam za pomocą rakiety balistycznej średniego i dalekiego zasięgu Hwasong-12". Celem ataku miałoby być "powstrzymanie największych baz wojskowych USA na Guam, w tym bazy lotniczej Anderson". 

 "Plan może być zrealizowany w każdym momencie, po podjęciu decyzji przez naczelnego dowódcę Kim Dzong Una" – zapowiedział rzecznik koreańskiej armii.

 

Z najnowszego sondażu opublikowanego przez CNN wynika, że 62 proc. Amerykanów uważa, że Korea Północna stanowi poważne zagrożenie dla USA. W stosunku do sondażu z marca odsetek osób wyrażających taką opinię zwiększył się o 14 punktów procentowych.

 

Jednocześnie 77 proc. uczestników badania jest zdania, że Korea Północna jest w stanie wystrzelić rakietę, która uderzy w terytorium USA. Sondaż przeprowadzono już po dwóch północnokoreańskich testach rakietowych z wykorzystaniem rakiety międzykontynentalnej. Po drugim teście, przeprowadzonym 28 lipca, Kim Dzong Un ogłosił, że całe terytorium USA jest w zasięgu rakiet jego armii.

 

Źródło: rp.pl, wprost.pl

Komentarze

Zobacz także

To są fakty: pomimo timmermansowej propagandy Wyszehrad chce być w Unii. Polska w tym zestawieniu jest najbardziej…

Redakcja malydziennik

Rodzina ma znaczenie! Dobry czas na wdzięczność

Redakcja malydziennik

Dramat polskiej olimpijki. Zwraca się z apelem

Redakcja malydziennik
Ładuję....