POLITYKA

Wojna w Syrii to BEZSENSOWNA rzeź! Nie uwierzysz, ile milionów ludzi potrzebuje pomocy i musi uciekać

Konflikt w Syrii trwa od 6 lat. Ten czas "bezsensownej rzezi pokazuje raz jeszcze, jak złudna i bezskuteczna jest wojna jako środek rozwiązywania kontrowersji" – mówił w ONZ przedstawiciel Watykanu.

Bezsensowną rzezią nazwał wojnę toczącą się od 6 lat w Syrii przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na 34. sesji Rady Praw Człowieka w Genewie. Abp Ivan Jurkovič przypomniał setki tysięcy ofiar śmiertelnych i rannych, zniszczenie domów, szkół, szpitali i miejsc kultu, dewastację całych miast, niedożywienie i brak odpowiedniej opieki medycznej. Taka jest codzienna rzeczywistość mieszkańców tego bliskowschodniego kraju – podaje Radio Watykańskie

 

„Stolica Apostolska pragnie przypomnieć swą solidarność z ludnością Syrii, a zwłaszcza z ofiarami przemocy – powiedział papieski dyplomata. – Wzywa wspólnotę międzynarodową, by zaczęła patrzeć na to z perspektywy ofiar. 6 lat bezsensownej rzezi pokazuje raz jeszcze, jak złudna i bezskuteczna jest wojna jako środek rozwiązywania kontrowersji”. Stały watykański obserwator w ONZ w Genewie przypomniał, że od 2011 r. konflikt spowodował exodus z Syrii 5 mln ludzi, podczas gdy innych 13,5 mln, z czego połowa to dzieci, jest ciągle w potrzebie.

 

„Jest czymś nie po przyjęcia, aby dzieci płaciły najwyższą cenę” – stwierdził abp Jurkovič. Przypomniał słowa Papieża Franciszka, że w Syrii pozbawia się je radości dzieciństwa i młodości, takich jak możliwość zabawy czy chodzenia do szkoły. Stolica Apostolska apeluje – powiedział jej przedstawiciel – „aby pokój, przebaczenie i pojednanie zatriumfowały nad przemocą i urazami. 6 lat konfliktu wskazuje na totalną porażkę wspólnoty międzynarodowej”. Watykański dyplomata wskazał na odpowiedzialność rodziny narodów za zapewnienie należnych praw wszystkim mieszkańcom Syrii, niezależnie od przynależności religijnej czy etnicznej. Podkreślił też bezwzględne pierwszeństwo ludzkiej godności nad wszelkimi innymi interesami.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

To prawdziwa rewolucja w Kościele. Zaczęła się pięć lat temu!

Redakcja malydziennik

Czy to początek APOKALIPSY? Ta sprawa może być podstawą do mordowania dzieci. Zobacz, co prawnicy sądzą o sprawie Charliego Garda!

Odebrać nagrodę Michnikowi. O to walczą na UAM!

Redakcja malydziennik
Ładuję....