CYWILIZACJA

Wkrótce Państwo Islamskie zostanie ZMIAŻDŻONE! Mosul zostanie zdobyty już…

Szef sztabu armii irackiej gen. Otman al-Ganmi oczekuje, że "maksymalnie w ciągu trzech tygodni", mimo zaciętego oporu, jaki nieliczni bojownicy Państwa Islamskiego wciąż jeszcze stawiają skutecznie w starej części Mosulu, miasto zostanie zdobyte.

Generał złożył to zapewnienie w wywiadzie opublikowanym w niedzielę w rządowym irackim dzienniku "al-Sabah".

 

Wojska rządowe już w październiku rozpoczęły bitwę o Mosul. Leżące nad Tygrysem największe miasto północnego Iraku od czerwca 2014 roku pozostaje wciąż częściowo w rękach dżihadystów. Proklamowali oni to główne miasto prowincji Niniwa "stolicą kalifatu", czyli Państwa Islamskiego w Iraku i na ziemiach syryjskich kontrolowanych przez IS.

 

Bitwa o Stare Miasto w Mosulu, po wyzwoleniu jego wschodniej części, rozpoczęła się pod koniec lutego. Według informacji posiadanych przez ONZ, pozostaje tam wciąż około 400 000 cywilnych mieszkańców terroryzowanych przez nielicznych dżihadystów. Brakuje wody i leków.

 

Irackie wojska rządowe chcąc uniknąć wysokich strat własnych nie podejmują prawie walk ulicznych i ostrzeliwują mosulskie Stare Miasto z broni ciężkiej. Powoduje to ogromne straty wśród cywilnej ludności nękanej głodem.

 

W bitwie o Mosul uczestniczą po stronie rządowej najlepiej wyszkolone oddziały irackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Policji Federalnej, podczas gdy jednostki wojskowe toczą walki na przedmieściach.

 

Udział w bitwie o Mosul biorcą też szyiccy ochotnicy wyszkoleni i uzbrojeni w Iranie oraz niezwykle skuteczni kurdyjscy bojownicy zwani peszmergami.

 

Ogółem w bitwie o stolicę irackiej prowincji Niniwa bierze udział 100 000 żołnierzy, policjantów, ochotników i innych bojowników.

 

Tymczasem sztab iracki ocenia, że z 6 000 bojowników IS, którzy bronili się w Mosulu na początku ofensywy, pozostało zaledwie 200 do 300 ludzi i są to głównie cudzoziemcy. Brak w tej sprawie informacji z innych źródeł.

 

W piątek, według źródeł wojskowych, na które powołuje się Reuters, zginęło w walkach o mosulskie Stare Miasto 18 żołnierzy wojsk irackiego MSW.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Homo-Potter, czyli gejowska propaganda w „Harrym Potterze” J.K. Rowling

Redakcja malydziennik

Przy in vitro doszło do pomyłki. Kobieta urodziła nie swoje dziecko. Winnego nie ma

Redakcja malydziennik

Czy idealne małżeństwo to filmowy mit? Poznaj pięć cech idealnego męża i żony

Redakcja malydziennik
Ładuję....