POLITYKA

Wietnam: katolicka blogerka skazana na 10 lat więzienia

Katolicka blogerka została skazana w czwartek na 10 lat więzienia. Zdaniem prawników jej proces był nierzetelny.

„Pragnę zbudować dobre społeczeństwo – ludzie mogą być szczęśliwi i niezależni tylko wtedy, gdy cieszą się wolnością wypowiedzi” – wskazała katolicka blogerka skazana w czwartek 29 czerwca w Wietnamie na 10 lat więzienia. Zarzucono jej działanie przeciw polityce partii komunistycznej, a także na szkodę narodowej solidarności. Wśród opublikowanych w Internecie wpisów 37-letniej [kobiety] Nguyen Ngoc Nhu Quynh, znanej jako „Mother Mushroom” znalazł się m.in. dokument jej autorstwa dotyczący 31 przypadków śmierci osób przetrzymywanych w areszcie przez policję.

Zdaniem niektórych prawników i oenzetowskich ekspertów praw człowieka proces działaczki nie przebiegał zgodnie z międzynarodowymi standardami. Dwóm z jej adwokatów nie pozwolono brać udziału w rozprawie, z jednym nie mogła się wcześniej spotkać. Argumenty użyte przez obronę całkowicie pominięto, co pozwala przypuszczać, iż wyrok ustalono jeszcze zanim zebrał się sąd. Matki blogerki nie wpuszczono na salę sądową, a dwoje małych dzieci oskarżonej od czasu aresztowania mogło ją zobaczyć tylko przez pięć minut tuż przed rozprawą. Nie złamało to jednak ducha kobiety. „Jeśli miałabym rozpocząć swe życie na nowo, postępowałabym dokładnie tak samo” – podkreśliła wietnamska działaczka katolicka.

Źródło: http://pl.radiovaticana.va/

Komentarze

Zobacz także

Tomasz Lis rzucony na kolana! Wyrok sądu go ZMASAKROWAŁ!

Redakcja malydziennik

PiS, Kukiz'15, PSL – za zmianą konstytucji, ale totalni są przeciwko. Andrzej Duda ma REWOLUCYJNY pomysł

Redakcja malydziennik

Ksiądz Boniecki odzyskał prawo głosu i od razu KONTROWERSYJNIE na temat krzyża w Sejmie: "to nic nie oznacza, że on tam wisi", "nie ma dla mnie większego znaczenia"

Redakcja malydziennik
Ładuję....