CYWILIZACJA

Wiemy, gdzie najlepiej żyje się na emeryturze! Polscy seniorzy mogą być wściekli

Najlepiej żyje się emerytom norweskim, przed Szwajcarami i Islandczykami – wynika z corocznego rankingu poziomu życia na emeryturze w 43 krajach świata. Zestawienie przygotowała firma inwestycyjna Natixis Global Asset Management. Ranking bazuje na 18 kryteriach, w czterech grupach: sytuacja materialna, finanse emerytów, jakość życia i zdrowie.

Na 43 badane kraje Polska zajęła 28. miejsce. Najgorzej została oceniona sytuacja materialna polskich seniorów. Podkreślono niski poziom świadczeń, brak systemu zniżek w opłatach za mieszkania czy media. Nisko został też oceniony poziom zdrowia polskich emerytów i jakość opieki zdrowotnej osób starszych. Najlepiej natomiast wygląda sytuacja na rynku usług finansowych dla seniorów. Tutaj polskie banki i fundusze mają bogatą ofertę pomnażania oszczędności osób starszych.

 

Lepiej niż w Polsce obywatelom na emeryturze żyje się nie tylko w Skandynawii czy w Europie Zachodniej, ale też po sąsiedzku. W naszej części Europy najwyżej zostali ocenieni Czesi (16. pozycja). Czeski emeryt ma lepsze życie niż amerykański. U Czechów autorzy rankingu docenili szczególnie sytuację materialną i jakość życia osób starszych – posiadanie letnich domów, ulgi w wyjazdach do sanatoriów i na wypoczynek, ulgi transportowe i w dostępie do obiektów kultury.

 

Lepiej od polskich żyje się też emerytom słowackim i estońskim. Gorzej natomiast mają starsi ludzie we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, w Portugalii, Hiszpanii, na Łotwie i Cyprze.

 

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Szokujace! Imigranci porwali kobietę, zgwałcili i wszystko nagrali

Podczas budowy II linii metra na Woli odkryto szczątki ludzkie

Redakcja malydziennik

Ludność w Polsce w niebezpieczeństwie. Brak zarządzania kryzysowego

Redakcja malydziennik
Ładuję....