WYDARZENIA

Wiemy, gdzie najlepiej żyje się na emeryturze! Polscy seniorzy mogą być wściekli

Najlepiej żyje się emerytom norweskim, przed Szwajcarami i Islandczykami – wynika z corocznego rankingu poziomu życia na emeryturze w 43 krajach świata. Zestawienie przygotowała firma inwestycyjna Natixis Global Asset Management. Ranking bazuje na 18 kryteriach, w czterech grupach: sytuacja materialna, finanse emerytów, jakość życia i zdrowie.

Na 43 badane kraje Polska zajęła 28. miejsce. Najgorzej została oceniona sytuacja materialna polskich seniorów. Podkreślono niski poziom świadczeń, brak systemu zniżek w opłatach za mieszkania czy media. Nisko został też oceniony poziom zdrowia polskich emerytów i jakość opieki zdrowotnej osób starszych. Najlepiej natomiast wygląda sytuacja na rynku usług finansowych dla seniorów. Tutaj polskie banki i fundusze mają bogatą ofertę pomnażania oszczędności osób starszych.

 

Lepiej niż w Polsce obywatelom na emeryturze żyje się nie tylko w Skandynawii czy w Europie Zachodniej, ale też po sąsiedzku. W naszej części Europy najwyżej zostali ocenieni Czesi (16. pozycja). Czeski emeryt ma lepsze życie niż amerykański. U Czechów autorzy rankingu docenili szczególnie sytuację materialną i jakość życia osób starszych – posiadanie letnich domów, ulgi w wyjazdach do sanatoriów i na wypoczynek, ulgi transportowe i w dostępie do obiektów kultury.

 

Lepiej od polskich żyje się też emerytom słowackim i estońskim. Gorzej natomiast mają starsi ludzie we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, w Portugalii, Hiszpanii, na Łotwie i Cyprze.

 

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

o. Pelanowski: Powołanie od ojcostwa to poważna sprawa. Od jego jakości zależy…

Redakcja malydziennik

Ukraiński "janusz biznesu" ukarany przez Straż Graniczną! Czy oni kiedyś dojrzeją do państwa prawa?

Redakcja malydziennik

Ten facet jest oskarżony o molestowanie dziesięciolatki! Czy Francja i Polska nadal będą go chronić?

Redakcja malydziennik
Ładuję....