ARCHIWUM

Wielkie bogactwo ojca Tadeusza Rydzyka? To jakiś absurd. I dlatego bronię toruńskiego redemptorysty

Nie ma głupoty, której – z kamiennymi twarzami – nie wygadywaliby polscy dziennikarze, byle tylko uderzyć w Kościół, albo konkretniej w ojca Tadeusza Rydzyka. I nie inaczej jest z tekstem „Wprostu”, którego „ustalenia” przedrukowali dzisiaj dziennikarze „Super Expressu”.

Cóż takiego ustalili dziennikarze? Otóż, że ich zdanie, ojciec Rydzyk zajłąby 83 miejsce w rankingu najbogatszych Polaków. Majątek, jakim, rzekoma ma on dysponować, szacują zaś na 339 milionów złotych. Kłopot z tymi wyliczeniami jest tylko taki, że z rzeczywistością nie mają one nic wspólnego, a dowodzą jedynie taniego antyklerykalizmu.

 

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Otóż tak się składa, że ojciec Rydzyk nie ma majątku. Żadnego. Nic do niego nie należy. A instytucjami, których wartość wyliczają autorzy tekstów, jedynie czasowo zarządza. Stworzył je, zbudował, a teraz nimi kieruje, ale nie są one jego własnością. Jedna decyzja przełożonych i ojciec Rydzyk jest gdzie indziej i robi, co innego, a majątkiem, który mu został dziennikarsko przypisany, zarządzałby wtedy zupełnie kto inny.

 

Autorzy tekstu we „Wprost” nawet, gdzieś to półgębkiem, na końcu, przyznają, bo napisali, że zakonnik mieszka w celi w domu zakonnym, i nie ma ani maybacha, ani helikoptera, a żyje, ubiera się i je bardzo skromnie. Tyle, że nie dostrzegli, że wynika to ze ślubów, które oznaczają także, że wszystkie zbudowane instytucje nie są i nie mogą być własnością redemptorysty. A może jeszcze gorzej, oni to doskonale wiedzą, a wypisują takie bzdury, bo wiedzą, że nic tak nie złości Polaków, jak bogactwo księży i nic nie buduje antyklerykalizmu mocniej niż właśnie ono. 

 

Lekkie podkręcenie faktów, kilka kłamstewek i gotowe. Mamy nową falę hejtu. A że to nieprawda, że instytucje wcale nie należą do ojca Rydzyka, i że idąc dalej tym tropem można uznać Andrzeja Dudę za najbogatszego Polaka, bowiem… kieruje on całą Polską, to już nie ma znaczenia. Antyklerykalizm, nawet idiotyczny, zawsze dobrze się sprzeda.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: Maly Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Czy prokuratura w końcu dopadnie Nergala? Wydaje się, że w końcu przekroczył granice i będzie skazany! Sam zobacz za co!

Redakcja malydziennik

Znamy nowego prezydenta Austrii. Chyba, że wybory znowu powtórzą!

Redakcja malydziennik

Kościół to miejsce spotkań towarzyskich? Zobacz, co o takich ludziach myśli Franciszek!

Redakcja malydziennik
Ładuję....