Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ przyznała Ordo Iuris specjalny status konsultacyjny. Dzięki niemu polska organizacja prawnicza może podejmować szereg aktywności na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizacje pozarządowe udzielają Radzie i jej organom informacji specjalistycznej a także porad.
"Status ten pozwoli istotnie zintensyfikować aktywność Instytutu na forum międzynarodowym" – powiedziała Karina Walinowicz, analityk Instytutu Ordo Iuris. Wśród aktywności podejmowanych na forum ONZ będzie m. in. konsultacja, bezpośrednie zaangażowanie w pracy rady, a także weryfikacja jej działań oraz wprowadzanych rozwiązań. Tym samym Ordo Iuris będzie mogło skuteczniej włącząć się w prace podejmowane przez Radę na każdym etapie ich realizacji.
Przyznany status gwarantuje Instytutowi możliwość zarówno pełniejszego monitoringu planowanych działań ECOSOC, jak również włączenia się w prace Rady i jej organów poprzez m.in. dostarczanie ekspertyz i analiz oraz pełnienie funkcji doradczej i konsultacyjnej na rzecz państw członkowskich oraz Sekretariatu ONZ – podaje Instytut na swojej stronie. Pozwala także na uczestnictwo w charakterze obserwatora w posiedzeniach Rady oraz opiniowanie jej działalności poprzez wydawanie ustnych i pisemnych oświadczeń. Oprócz funkcji doradczej i opiniującej, możliwy jest również udział Instytutu w implementacji planów akcji, programów i deklaracji przyjętych przez ONZ. Status konsultacyjny umożliwia także współpracę z Sekretariatem Narodów Zjednoczonych, programami, funduszami i agendami ONZ.
"Status konsultacyjny to ważny instrument w walce o kluczowe wartości takie jak ochrona życia na każdym etapie jego rozwoju czy ochrona tożsamości małżeństwa, którą na co dzień podejmują prawnicy z Ordo Iuris" – powiedziała dr Joanna Banasiuk, wiceprezes Ordo Iuris.
Rada gospodarcza i społeczna to jeden z głównych organów ONZ, zajmuje się rozwojem ekonomicznym i problematyką socjalną, kulturą, edukacją, zdrowiem, przestrzeganiem praw człowieka i podstawowych wolności.