CYWILIZACJA

Wielki meczet ma górować nad Helsinkami! Będzie naprawdę przeogromny

Rada Miasta Helsinki podejmie wkrótce decyzję na temat budowy kompleksu muzułmańskiego, w którym znalazłby się ogromny meczet. Świątynia miałby być dwukrotnie większa niż największa w Helsinkach katedra luterańska – informuje "Rzeczposlita".

Społeczność muzułmańska w Finlandii chce, aby w Helsinkach powstało od podstaw centrum kultury muzułmańskiej. Kompleks miałby mieć powierzchnię 1800 m kwadratowych, byłby otwarty zarówno dla muzułmanów, jak i osób spoza tej społeczności. Pomieściłby 1200 osób, a jego zabudowania i ogrody byłyby miejscem dialogu kulturalnego. Pomysłodawcy chcieliby, aby kompleks został oddany do użytku w 2024 roku.

Fińska minister spraw wewnętrznych Tarja Mankkinen, która odpowiada też za politykę antyradykalizacyjną, widzi w pomyśle stworzenia takiego centrum "wiele pozytywnych aspektów".

 

Największy opór budzi jednak jednak fakt, że budowę kompleksu finansowałby Bahrajn, a być może również inne kraje Zatoki Perskiej, wykładając kwotę 151 milionów dolarów.

 

Helsinki rozważają pomysł, aby budową centrum zajęła się fińska fundacja. Działalność ośrodka miałaby być koordynowana przez fińskich muzułmanów, co oznacza na przykład, że kazania odbywałyby się i w języku arabskim, i fińskim.

 

Podczas kampanii wyborczej przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi niektórzy prawicowi politycy, podobnie jak centroprawicowy burmistrz Helsinek Jan Vapaavuori, zyskiwali zwolenników hasłami: Zatrzymać meczet.

 

W całej Finlandii jest 80 meczetów, a kilka w samej stolicy. Wszystkie są jednak zaadaptowanymi budynkami. Liczbę muzułmanów w tym kraju szacuje się na około 60 tysięcy. 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Wielka Brytania wydała zgodę na dziecko TROJGA rodziców

Terrorysta z Berlina przez miesiące był obserwowany przez policję. Ale NIC nie zauważono…

Redakcja malydziennik

Gwałciciele, pedofile i handlarze ludźmi uwielbiają aborcję. MOCNE SŁOWA KOBIETY, KTÓRA POCZĘŁA SIĘ Z GWAŁTU!

Redakcja malydziennik
Ładuję....