RELIGIA

Wielki ingres abp. Jędraszewskiego. "Podejmijcie wraz ze mną trud głoszenia Chrystusa"

O tradycjach chrześcijańskich Polski, wspaniałej historii Katedry Wawelskiej, swoich poprzednikach biskupach krakowskich oraz o krakowskich świętych mówił w sobotę w homilii nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. "Podejmijcie wraz ze mną trud głoszenia Chrystusa" – prosił wiernych.

Podczas uroczystości przy ołtarzu głównym odczytana została bulla papieża Franciszka z 8 grudnia ubr. o mianowaniu abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Na ramiona metropolity nałożono haftowany perłami i złotą nicią Racjonał św. Jadwigi, zakładany na wyjątkowe uroczystości religijne przez arcybiskupów krakowskich.

 

Następnie nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchini przekazał metropolicie pastorał – symbol władzy pasterskiej – i odprowadził do katedry, która jest symbolem urzędu biskupa diecezjalnego. Siedzącemu na katedrze abp. Jędraszewskiemu przedstawiciele duchowieństwa i wiernych złożyli homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

 

"Drodzy Bracia i Siostry – Księża Kardynałowie, Biskupi, Kapłani, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy – wszyscy tworzący Lud Boży Kościoła Krakowskiego, proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka" – zaapelował w homilii nowy metropolita krakowski.

 

"Ukazujcie prawdę o Chrystusie Królu, przejmująco wyrażoną przez św. Brata Alberta w obrazie Ecce Homo, gdzie korona naszego Pana mówi o Jego niezmiernym cierpieniu, a Jego obolałe oblicze nakazuje kierować nasze serce ku każdemu biednemu, cierpiącemu i skrzywdzonemu człowiekowi; idźcie z nadzieją na spotkanie młodych, którzy tak niedawno podczas Światowych Dni Młodzieży zachwycili nas czystością swojego spojrzenia i entuzjazmem wiary" – prosił metropolita.

 

"Stańmy się wszyscy świadomymi uczestnikami wspaniałej +liturgii dziejów+ w tym czasie i w tym miejscu, które wyznaczył nam Pan. Pamiętajmy o słowach świętego Pasterza Jana Pawła II Wielkiego, który jak nikt inny czuwał nad polską ziemią: +ucząc się nowej nadziei, idziemy poprzez ten czas ku ziemi nowej. I wznosimy ciebie, ziemio dawna, jak owoc miłości pokoleń+" – powiedział abp Jędraszewski, nawiązując do słów Jana Pawła II. (PAP)

 

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Od 3 lat Jan Paweł II oręduje za nami z Nieba

Redakcja malydziennik

Aby poznać człowieka trzeba znać Chrystusa? Dla Franciszka – niekoniecznie: „niezbędne jest czerpanie ze skarbców mądrości przechowywanych w…”

Redakcja malydziennik

Poznaj myśl Jana Pawła II – zapisz się na BEZPŁATNY kurs!

Redakcja malydziennik
Ładuję....