CYWILIZACJA

Wielki hotel w historycznym centrum miasta, restauracja w dawnym kościele, a to wszystko w tym polskim mieście

Wielokrotnie mogliśmy się burzyć na zachodnie standardy nakazujące przebudowywać kościoły na księgarnie (to w lepszej wersji) czy też kluby muzyczne (to ta gorsza). Tymczasem Polska nie jest wolna od takich zmian.

W samym centrum Krakowa, zaledwie 300 metrów od Wawelu i mniej niż kilometr od Rynku powstaje ogromna inwestycja – zaniedbana kamienica a także kościół odzyskają nowy blask, a wkrótce po inwestorze wkroczą do niej goście hotelowi.

 

Przy ulicy Stradomskiej w Krakowie firma Angel Poland rozpoczęła prace budowlane w trakcie których przebudowana zostanie kamienica i dawny kościół, a stojące za nimi szopy zamienione zostaną w luksusowy apartamentowiec.

 

Mieszkańcy Krakowa zwracają uwagę, że powstający obiekt jest zbyt duży i nie przystaje do pierzei tej części miasta, a także do historycznego otoczenia – po sąsiedzku księża Misjonarze mają największy w tym rejonie ogród, a kawałek dalej rysują się wieże Wawelu. Problemem ma być duży ruch samochodów w i tak już zakorkowanym Krakowie.

 

Kolejną kwestią jest jednak sprawa kościoła św. Jadwigi, dawnej chrześcijańskiej świątyni z XIV wieku. Za czasów zaboru austriackiego kościół zintegrowano z frontalną kamienicą, a po II wojnie światowej przekazano go jako lokale mieszkalne. Zaniedbany i poddawany kolejnym obróbkom – niszczał. Teraz odzyska blask – ścianki działowe zostaną wyburzone, przywrócona zostanie dawna polichromia, a sala świątynna posłuży za salę restauracyjną.

 

Frima wykonuje wszystko jednak w majestacie prawa – Angel Poland w 2013 roku nabyła prawa do zabudowań od miasta. Małopolski konserwator zabytków zgodził się na całą inwestycję i przekonuje, że nadrzędnym celem było właśnie odremontowanie kościoła.

 

Lepiej, że dawny kościół będzie restauracją, a nie klubem nocnym. Ale lepiej wcale nie znaczy dobrze.

Źródło: dziennikpolski24.pl/ MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Nie ma żartów! MASKI WŁÓŻ!

Redakcja malydziennik

FENOMEN MEDYCYNY Najmłodsza matka w historii! Urodziła dziecko mając zaledwie…

Redakcja malydziennik

Bez złudzeń na temat Krymu: trwają tam prześladowania! Kościoła, Cerkwi, Ukraińców, Tatarów, a przede wszystkim…

Redakcja malydziennik
Ładuję....