POLITYKA

Wielka akcja służb Włoch i USA. Cel: obraz zrabowany w Polsce!

Włoskie i amerykańskie służby są na tropie kolejnego obrazu zrabowanego w Polsce w czasie II wojny światowej. Chodzi o płótno holenderskiego malarza z drugiej poł. XVII w. Jana van der Bendta "Krajobraz z ludźmi i stadem" – pisze "Rzeczpospolita".

Obraz, który w przedwojennych dokumentach był opisywany jako "Krajobraz pasterski", został sprzedany niedawno przez jeden z amerykańskich domów aukcyjnych do Włoch za 6,6 tys. dolarów.

 

Dzieło pochodzi z kolekcji dr. Jana Popławskiego, która była gromadzona w latach 1885-1924 w Petersburgu (Piotrogrodzie). W 1935 roku część zbiorów została wykupiona przez Zarząd Miasta Warszawy za ponad 440 tys. zł. Transakcja obejmowała 95 obiektów. Na liście oprócz obrazu Bendta znalazły się także dzieła Rubensa.

 

Kolekcja trafiła do depozytu Muzeum Narodowego w Warszawie, a w czasie wojny została zrabowana przez Niemców. Po wojnie z kolekcji Popławskiego do muzeum powróciło zaledwie 50 obrazów.

 

Ministerstwo Kultury potwierdziło nam, że obraz Jana van der Bendta "jest przedmiotem śledztwa amerykańskiej DHS/ICE – Homeland Security Investigations, a także włoskich karabinierów" – zaznacza "Rzeczpospolita". (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Krystyna Pawłowicz tego Owsiakowi nie daruje i zapowiada: "Nie będę z panem Owsiakiem przez media rozmawiała"…

Redakcja malydziennik

Prezydent Duda przyznał, że nie wie. W niczym mu to nie przeszkadza

Redakcja malydziennik

Irma sieje spustoszenie! Są już pierwsze ofiary niszczycielskiego huraganu

Redakcja malydziennik
Ładuję....