RELIGIA

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie… Dołącz do modlitwy za zmarłych GÓRNIKÓW

O modlitwie za zmarłych oraz solidarności z bliskimi ofiar i poszkodowanych w katastrofie w kopalni Rudna w Polkowicach zapewniają biskupi. W diecezji legnickiej najbliższa niedziela będzie dniem żałoby. Modlitwy za zmarłych zapowiedziano też w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski w specjalnym komunikacie wzywa do modlitwy. "Niedziela, 4 grudnia w diecezji legnickiej będzie dniem żałoby" – napisał dodając, że już w środę podczas akcji ratunkowej odwiedził rodziny górników. "Kieruję moje słowa, jako wyraz bliskości, współczucia i jedności ze wszystkimi, których dotknęła ta nagła śmierć, to bolesne, tragiczne odejście" – napisał bp legnicki.

 

W najbliższą niedzielę również w kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, skąd pochodziła większość ofiar katastrofy wierni będą modlić się za zmarłych i poszkodowanych górników z kopalni Rudna w Polkowicach oraz za rodziny pogrążone w żałobie – poinformowało PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

 

Specjalny komunikat w tej sprawie wydał biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński. O modlitwie w intencji zmarłych i poszkodowanych zapewniają również biskupi z innych diecezji.

 

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytany specjalny komunikat. "Z wielkim smutkiem odebrałem wiadomość, że wśród ofiar wypadku w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach jest aż pięciu mieszkańców naszej diecezji, pochodzących z Głogowa. Kilku górników przebywa jeszcze w szpitalach. To trudne doświadczenie dla kopalni i konkretnych rodzin. Tym smutniejszy jest fakt, iż tragedia wydarzyła się w okresie barbórkowym" – napisał w bp Lityński.

 

Zapewnił w nim też o swej bliskości z całą społecznością KGHM Polska Miedź S.A., a zwłaszcza z dyrekcją i pracownikami Zakładów Górniczych Rudna. "Składam serdeczne wyrazy współczucia rodzinom ośmiu rodzinom przeżywających smutek po tak nagłej stracie swoich bliskich i życzę mocy wiary, zwłaszcza przy tegorocznym wigilijnym stole wigilijnym, gdzie widok pustego miejsca będzie szczególnie bolesny" – podkreślił w komunikacie bp Lityński.

 

Prymas Polski abp Wojciech Polak napisał na Twitterze, że modli się szczególnie za górników, którzy tragicznie zginęli i za ich rodziny. Swoją solidarność wyraził również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, pisząc: "Pamiętajmy w naszej modlitwie o zmarłych tragicznie górnikach kopalni Rudna oraz ich rodzinach".

 

W rezultacie silnego, samoistnego wstrząsu, do którego doszło we wtorek wieczorem w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach, zginęło ośmiu górników, a dziewięciu zostało poszkodowanych. Akcja ratunkowa trwała prawie dobę. W KGHM ogłoszono czterodniową żałobę, odwołano też część tradycyjnych imprez barbórkowych. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

To najbardziej sugestywne proroctwo, jakie kiedykolwiek zostało wypowiedziane! Poznaj historię ORĘDZIA FAIMSKIEGO

Kolejne osoby ze Świadków Jehowy przerywają milczenie! To co dzieje się w tej sekcie to prawdziwe piekło! Molestowania seksualne, manipulacje i …ZOBACZ!

Islamiści wiedzą, że zbliża się Wielkanoc. Szykujmy się na kolejne zamachy!

Redakcja malydziennik
Ładuję....