POLITYKA

Wewnętrzny audyt w KOD. "Wierzyliśmy, że wszyscy robią wszystko w KOD za darmo"

Zwróciliśmy się o przeprowadzenie zewnętrznego audytu nad przepływem finansów w Komitecie Społecznym KOD oraz do naszej komisji rewizyjnej, by przeprowadziła kontrolę naszych finansów – poinformował w czwartek wiceprzewodniczący KOD Radomir Szumełda.

Rzeczpospolita i Onet podały w środę, że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony Magdaleny Kijowskiej. Łącznie – jak ustalili dziennikarze – chodzi o faktury na kwotę 91 tys. 143,5 zł.

 

"Zwróciliśmy się do Komitetu Społecznego, by przeprowadził zewnętrzny audyt nad przepływem finansów w komitecie społecznym oraz do naszej komisji rewizyjnej, czyli stowarzyszenia Komitetu Obrony Demokracji, żeby ta przeprowadziła kontrolę naszych finansów" – powiedział Szumełda. "Przy czym, w naszym stowarzyszeniu KOD od kilku miesięcy działają bardzo skrupulatne procedury i tutaj mamy pełną kontrolę nad pieniędzmi" – zapewnił.

 

Poinformował, że rozpoczęto poszukiwania firmy, która ten audyt przeprowadzi i że w poniedziałek ma być zawarta z nią umowa. "To musi być zewnętrzny podmiot, niezależny od nas" – podkreślił Szumełda. Zaznaczył, że ws. audytu nie chce mówić o terminach, ale chciałby, aby przeprowadzono go możliwie jak najszybciej.

 

Pytany, czy lider KOD Mateusz Kijowski powinien zawiesić obecnie swoje członkowstwo w KOD, powiedział, że to będzie jego osobista decyzja. Dodał, że 5 marca odbędzie się walny zjazd delegatów KOD. "Jako członkowie wyrazimy naszą opinie podczas wyborów" – podkreślił. Jednocześnie Szumełda dodał: "Moje zaufanie jest nadszarpnięte".

 

Sekretarz zarządu KOD Jarosław Marciniak powiedział, że czym innym jest komitet społeczny KOD, "który służy do zbierania pieniędzy i na który członkowie zarządu nie mieli wpływu", a "czymś zupełnie osobnym" jest stowarzyszenie KOD, które jest zarejestrowane w KRS jako osobny podmiot. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Genderowa polityka nie chroni kobiet. Dowód tuż za Odrą…

Redakcja malydziennik

Abp Hoser: Prezydent zachował się, jak… Zgadzasz się?

"Co Pani pie….?" – Wałęsa do Olejnik! Wałęsie puściły moralne zwieracze?

Ładuję....